Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Żeńskie hormony i ochrona serca: koniec mitu

Żeńskie hormony i ochrona serca: koniec mitu

dodane 2012-06-12 09:47

Kobiet mniej niż mężczyźni cierpią z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale po menopauzie różnica ta się zaciera. A jednak, jak się okazuje, różnica ta wcale nie zależy od hormonów, wbrew powszechnie podzielanemu przekonaniu. Żeńskie hormony nie chronią nas przed incydentami sercowo-naczyniowymi.

Nawet jeżeli nie było to naukowo udowodnione, to zarówno kobiety, jak i świat naukowy, bardzo długo wierzyli w tę „odporność” przypisywaną estrogenom, czyli hormonom typowym dla płci pięknej, niezbędnym do rozwoju płciowego.

Według statystyk, kobiety cierpią mniej z powodu sercowych problemów w porównaniu do mężczyzn – ale różnica ta drastycznie się zmniejsza, kiedy produkcja hormonów gwałtownie spada.

Dla kobiet w okresie menopauzy ryzyko chorób sercowo-naczyniowych rośnie, a to pozwala myśleć o istnieniu związku przyczynowo-skutkowego między produkcją estrogenów a protekcją sercowo-naczyniową. I to właśnie był główny cel terapii hormonalnych przepisywanych kobietom w okresie menopauzy: zapewnić im estrogeny, aby chronić ich serca.

Wysoki poziom estrogenów sprzyja problemom sercowo-naczyniowym

Teraz jednak przekonania te zostały poddane w wątpliwość przez najświeższe badania w tej dziedzinie. Według nich, leczenie hormonalne dojrzałych kobiet nie odwraca tej tendencji.

Badania zostały przeprowadzone przez francuski instytut badawczy INSERM (Institut national de la santé et de la recherche médicale). Zespół naukowców, którymi kierował doktor Pierre-Yves Scarabin, rozjaśnia nieco utrzymujące się od dawna przekonania i wątpliwości.

W badaniu wzięło udział 6 000 kobiet nieleczonych hormonalnie. Naukowcy przez 4 lata obserwowali poziom estradiolu u tych uczestniczek.

Pośród obserwowanych, 150 pań zachorowało na choroby sercowo-naczyniowe. A te przypadki odpowiadały wysokim poziomom estradiolu.

Rezultaty tych badań pokazują więc, iż bardzo wysoki poziom estrogenów (estradiol to jeden z tych hormonów) zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego bądź incydentu naczyniowo-mózgowego (udar mózgu).

Możliwe jest, że te hormony wpływają w jakiś sposób na mechanizmy obstrukcji tętnic, która jest przyczyną chorób sercowo-naczyniowych. Hormony estrogenowe miałyby, według francuskich naukowców, działać na koagulację krwi i na tworzenie skrzepów.

A kiedy pojawia się obstrukcja w arteriach, dochodzi także do zapalenia, i tutaj właśnie rola żeńskich hormonów płciowych powinna jeszcze być wyjaśniona.

Badania nad tym czynnikiem są niemożliwe do przeprowadzenia u kobiet, które jeszcze nie przeszły menopauzy, ponieważ poziomy estrogenów są ekstremalnie zmienne. Po menopauzie, poziomy hormonów estrogenowych spadają, ale pozostają stałe u każdej kobiety, z tego względu też badania nad kobietami po menopauzie są o wiele łatwiejsze.

Vancouver: związek między uszkodzeniem rdzenia kręgowego a zaostrzonym ryzykiem choroby serca

Nowe badanie, zrealizowane przez fundację chorób serca, pozwala wyjaśnić, dlaczego ludzie, którzy cierpią z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego, są bardziej zagrożeni pojawieniem się choroby serca. czytaj więcej

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób serca

Kobiety, które wcześniej doświadczają menopauzy, są bardziej narażone na choroby serca i wylew – wykazały najnowsze badania przeprowadzone na uczelni Johns Hopkins. „Jeśli lekarz jest świadomy tego, iż jego pacjentka wkroczyła w okres menopauzy przed 46 rokiem życia, staje się bardziej wyczulony na przypadłości zwi?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy