Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Światowa Organizacja Zdrowia odnotowuje niesłychany odwrót gruźlicy na całym świecie

Światowa Organizacja Zdrowia odnotowuje niesłychany odwrót gruźlicy na całym świecie

dodane 2011-10-18 13:55

Po raz pierwszy w historii, gruźlica zaczyna się cofać. Tak przynajmniej stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia. Jest to naprawdę dobra nowina. Jednocześnie, wszystkie państwa są proszone o inwestowanie w walkę z postaciami choroby odpornymi na lekarstwa.


Raport WHO na temat gruźlicy

Z corocznego raportu na temat gruźlicy, który jak zwykle sporządziła Światowa Organizacja Zdrowia, możemy się dowiedzieć, iż 8 800 000 ludzi zostało zarażonych bakterią Kocha, czyli prątkiem gruźlicy, w ostatnim roku. Dla porównania, w roku poprzednim było to 9 400 000 osób.

Oznacza to więc czysty odwrót, którego jeszcze do tej pory nigdy nie zaobserwowano. Tak samo, liczba zgonów z powodu tej choroby spadła z 1 800 000 w 2003 roku do 1 400 000 w roku ostatnim. Oznacza to poziom najniższy od dziesięciu lat.

Liderzy walki z gruźlicą


Jak podaje jeszcze Światowa Organizacja Zdrowia, największych postępów dokonały kraje afrykańskie, takie jak Kenia i Tanzania. W Chinach i w Brazylii natomiast, liczba zgonów spadła z 200 000 do 50 000 rocznie, w ciągu ostatnich dwudziestu lat, podczas gdy prewalencja choroby przeszła z 215 przypadków do 108 przypadków na 100 000 mieszkańców w Brazylii.

Duże koszty walki z gruźlicą superodporną


Jednakże, według raportu, walka z gruźlicą będzie wymagać dodatkowego miliarda dolarów w 2012 roku. Tym bardziej, że strategie walki z gruźlicą odporną na większość znanych leków są wyjątkowo słabo finansowane. W rzeczywistości, w 2010 roku, 46 000 osób na świecie było leczonych w przypadku multiodpornej gruźlicy, co oznacza zaledwie 16% z całej dotkniętej tego typu chorobą populacji.

Pacjenci ci są ofiarami bakterii, która nie odpowiada na zwyczajowe sześciomiesięczne leczenie i powinna być leczona przez dwa lata, przy pomocy mniej silnych leków, które jednocześnie są droższe.

Długa droga jeszcze przed nami


Gruźlica zabija coraz mniejszą liczbę osób, a także coraz mniej ludzi się nią zaraża. Jest to znaczący postęp, ale nie oznacza to, że możemy zaprzestać walki, stwierdza sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ban Ki-moon.

Miliony ludzi w dalszym ciągu bowiem zaraża się gruźlicą każdego roku i zbyt wielu ludzi jeszcze umiera z tego powodu. Potrzebne są więc poważne wysiłki, które pozwolą zapobiegać i leczyć gruźlicę, przede wszystkim na łonie najbiedniejszych populacji.

Gruźlica lekooporna: winne są programy leczenia w Indiach

To właśnie nieadekwatne programy leczenia gruźlicy w Indiach, a także brak regulacji sprzedaży leków, które zwalczają tę chorobę, są odpowiedzialne za coraz większą liczbę przypadków gruźlicy lekoopornej. Lekoopornej, to znaczy takiej, którą ciężko wyleczyć, ponieważ bakterie odpowiedzialne za gruźlic?... czytaj więcej

Objawy gruźlicy narządu rodnego

Gruźlica narządu rodnego dotyka kobiety zwłaszcza w okresie 30 – 40 roku życia. Nie jest to jednak reguła – choroba ta może dotyczyć zarówno kobiet młodszych, jak i starszych. Schorzenie to jest powikłaniem zakażenia gruźliczego i odnosi się do pochwy, sromu, jajowodów oraz błony śluzowej macicy.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy