Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Związek w kurkumie lekiem na Alzheimera?

Związek w kurkumie lekiem na Alzheimera?

dodane 2014-09-30 09:39

Tą jasną żółtą przyprawę znaleźć można w wielu kuchniach. Kurkuma zawierają związek, który może być traktowany jako jeden z kandydatów na lek na zaburzenia neurologiczne. Naukowcy z Instytutu Neurologii i Medycyny w Julich w Niemczech, znaleźli w kurkumie związek, który promuje proliferację komórek macierzystych i różnicowań w mózgu, co daje nadzieję dla pacjentów, którzy cierpią z powodu udaru mózgu i choroby Alzheimera.

Jest to pierwsze badanie na tak dużą skalę, które bierze pod uwagę typowe rodzinne posiłki Amerykanów. Chociaż znaczna część badań koncentruje się na zdrowiu dzieci, które regularnie spożywają posiłki domowe, nadszedł czas, aby skupić się na dorosłych.

Naukowcy przeanalizowali dane ponad 14 100 dorosłych osób z Ohio, u których analizowano typowe, domowe posiłki. W każdej rodzinie, było co najmniej jedno dziecko, które nie miało więcej niż 19 lat. W sumie gospodarstwa domowe, podzielone były na dwie grupy. Na te, które miały młodsze dzieci i na te, w których dzieci były już w wieku co najmniej nastoletnim.

Ponieważ życie ludności w Ohio jest porównywalne z całymi Stanami Zjednocznonymi, naukowcy twierdzą, że wyniki badań można nieco uogólnić.

Odkrycia w tych badaniach będą pierwszym krokiem, który umożliwi sprawdzenie, jak często Amerykanie jadają rodzinne posiłki, czy są one zdrowe i czy jadają je wspólnie razem.

Poprzednie badania sugerowały, że dzieci i młodzież, które często jadają posiłki w domu, mają lepsze przyzwyczajenia żywieniowe, przez co lepiej się odżywiają. Mają również mniejsze prawdopodobieństwo aby wystąpiły im zaburzenia odżywiania.

Naukowcy wykorzystali dane z 2012 roku, z Ohio Medicaid Survey, czyli instytutu który zbiera informacje na temat zachowań zdrowotnych u osób z różnych lokacji demograficznych. W tym badaniu, udział wzięło 22,923 osób, z czego 14,057 było dorosłych, którzy mają w domu co najmniej jednego członka rodziny, 5766 osób które miały kilka dzieci i 8291 dorosłych nie mieszkających samotnie.

Zbiór danych nie obejmował wszystkich mieszkańców Ohio, gdyż niektóre informacje były nie kompletne.

Wyniki dla obu badanych grup, były zaskakująco podobne. Mniej więcej połowa wszystkich dorosłych z Ohio, zjadała posiłek z rodziną w domu co najmniej sześć lub siedem razy w ciągu tygodnia. Oczywiście niektóre grupy praktycznie nie jadały posiłków z rodzinami, jednak łącznie nie przekraczają oni 5-7%. W przypadku rodzin, gdzie znajdowały się małe dzieci lub nawet nieco starsze, zazwyczaj jedzono co najmniej 6-7 wspólnych posiłków.

Analizy te, nie ujawniają jeszcze informacji na temat jakości jedzonych posiłków. Takie analizy mają być kolejnym etapem tego badania. Ustalono jednak, że wśród dorosłych, którzy mieszkają z małoletnimi dziećmi, jedzono mniej posiłków domowych, niż u osób starszych, nawet bez dzieci czy już ze starszym potomstwem.

Pomimo szeroko zakrojonych badań, nadal pozostaje wiele pytań. Najważniejsze z nich, to pytanie jakiej jakości są te posiłki? Uzyskanie odpowiedzi będzie następnym celem specjalistów.

Opracował: Damian Nowaczek

Zapobieganie chorobie Alzheimera

Badacze z kanadyjskiego uniwersyteckiego instytutu zdrowia umysłowego Douglas (Institut universitaire en santé mentale Douglas) w Montrealu, mają zamiar podjąć niedługo pierwsze badania epidemiologiczne dotyczące choroby Alzheimera. czytaj więcej

Marihuana łagodzi objawy Alzheimera

Choroba Alzheimera staje się wiodącą przyczyną śmierci wielu osób. Tempo wzrostu śmiertelności w ciągu ostatnich lat wzrosło w znaczącym tempie, co gorsza, szacuje się, że liczba śmiertelność potroi się do 2050 roku. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy