Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zwierzęta w Europie nadal będą jeść importowaną z Ameryki transgeniczną kukurydzę NK 603

Zwierzęta w Europie nadal będą jeść importowaną z Ameryki transgeniczną kukurydzę NK 603

dodane 2012-12-03 09:52

Badania profesora Séraliniego nad produktami GMO powodującymi powstawanie raka u szczurów zostały właśnie unieważnione przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. W środę, urząd ostatecznie odrzucił wnioski badawcze profesora Gilles-Eric Seraliniego, biologa z Uniwersytetu w Caen, który udowodnił długotrwałą toksyczność genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy NK 603 i pestycydów firmy Roundup z grupy Monsanto.

Wnioski zespołu profesora Séraliniego nie są podparte danymi przedstawionymi w opublikowanym artykule z dnia 19 września w czasopiśmie Food and Chemical Toxicology, komentuje EFSA w swojej ocenie końcowej.

Kompromitujące zdjęcia

Doświadczenie prof. Séraliniego, znanego przeciwnika GMO, wzbudziło wielkie emocje poprzez ujawnienie zdjęć szczurów z potwornymi guzami po diecie opartej na kukurydzy NK 603, stosowanej na przestrzeni dwóch lat.

Te zdjęcia udostępnione zostały w świecie mediów, zgodnie ze starannie zorganizowanym planem, z jednoczesnym pojawieniem się dwóch książek, filmu i emisji telewizyjnej.

Po co siać wątpliwości w opinii społecznej odnośnie nieszkodliwości tej genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, podczas gdy premier Jean-MarcAyrault zaraz następnego dnia prosi o zakazanie takich badań, nawet jeśli badania Séraliniego zostały naukowo zatwierdzone przez francuskie władze ANSES (francuska agencja ds. bezpieczeństwa zdrowotnego)? Nie służy to niczemu.

Poważne luki stwierdzone w koncepcji badań profesora i braki w metodologii sugerują niespełnienie norm naukowych, i w konsekwencji ponowne zbadanie odrzuconych wyników oraz zachowania środków bezpieczeństwa dotyczących genetycznie modyfikowanej kukurydzy NK603 jest nieuzasadnione, tłumaczy EFSA w swoim niekorzystnym raporcie z początku października.

Europejskie krowy, świnie i kury nadal będą karmione GMO, tak jak to się odbywa od 2004.

Niejasne cele badań

Agencja precyzuje, że bierze pod uwagę niezależne oceny własnych ekspertów, a także opinię organizacji 6 krajów członkowskich UE, m.in. Niemiec, Francji i Włoch, wypowiadających się w sprawie badań prof. Serallniego jako niedopuszczalnych z różnych powodów, np. niejasnych celów badań, zbyt wysokiej liczby szczurów biorących udział eksperymencie, braku szczegółów dotyczących doboru żywności i podjętej obserwacji, brak kluczowych informacji na temat stosowania statystycznych technik, niekompletnego raportu o otrzymanych wynikach.

Europejska agencja z siedzibą w Parmie (Włochy) przypomina w tym kontekście, że zażądała od francuskiego badacza dostarczenia dodatkowych informacji na temat prac, jednak podkreśla, iż żadna informacja nie została udostępniona przed zaprezentowaniem niniejszej deklaracji.

Ze swojej strony, profesor zgodził się na przekazanie tych elementów do publikacji przez EFSA pod warunkiem, że urząd przekaże swoje dane, na podstawie których pozwolił na dopuszczenie NK 603 i Roundup.

To jest fałszywa debata, zareagowała główna dyrektor EFSA, Catherine Geslain-Lanéelle, w wyłącznym wywiadzie dla Le Figaro , stwierdzając, że dane te były kompletne, nieutajnione, przekazane profesorowi, a nawet udostępnione opinii publicznej.





GMO: kukurydza Monsanto przyczyną raka u szczurów?

Po dwóch latach utajnionych badań, przeprowadzonych na ponad 200 szczurach, francuski zespół ujawnił niszczące skutki u gryzoni karmionych transgeniczną kukurydzą Monsanto, skojarzoną z herbicydem Roundup NK 603. Jak wynika z badań, GMO powodowało pojawianie się nowotworów u szczurów od dwóch do pięciu ... czytaj więcej

Rak: bakterie i otyłość zwiększają ryzyko

Otyłość sprzyja pojawieniu się chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i problemy sercowo-naczyniowe. Według badania Obepi z 2012, ponad 1 400 000 000 ludzi w wieku powyżej 20 lat cierpi na otyłość i w związku z tym zagrożonych jest ciężkimi chorobami. Wiele badań już wykazało wpływ nadwagi na pojawienie się raka piersi, ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy