Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Związek między uprawianiem sportu przez kobiety a niepłodnością

Związek między uprawianiem sportu przez kobiety a niepłodnością

dodane 2016-12-09 17:08

Wysiłek fizyczny ma wpływ na naszą płodność. Brak regularnych ćwiczeń fizycznych połączony z siedzącym trybem życia, może prowadzić do otyłości, która jest istotną przeszkoda w poczęciu dziecka. Jednak nadmierny wysiłek fizyczny u kobiet powoduje obniżenie płodności.

Obserwuje się, że kobiety narażone na duży wysiłek fizyczny ma problemy z zajściem w ciąże. Obniżona płodność u tych kobiet ma związek z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu rozrodczego.  Tego typu zaburzenia zaobserwowano już w połowie ubiegłego wieku wśród kobiet uprawiających intensywnie sport.

Skąd biorą się problemy z płodnością z powodu uprawiania sportu? Jest to najprawdopodobniej związane z tym, że kobiecy organizm nie jest przyzwyczajony do intensywnego wysiłku fizycznego. Udział kobiet w zawodach sportowych to nowość w historii ludzkości. Procesy adaptacji organizmu kobiety podejmującej aktywność fizyczną znacznie przekraczającą fizjologiczne obciążenia, są przyczyną zmian w funkcjonowaniu układu rozrodczego.

Dodatkowymi czynnikami, które mogą przyczynić się do niepłodności są stres związany z zawodami. Dotyczy to kobiet uprawiających sport zawodowo. Uprawianiu sportu towarzyszy też ból związany z kontuzjami. Jest on kolejnym czynnikiem stresorodnym.

Z zawodowym uprawianie sportu łączy się często podróżowanie i zmiany środowiska. Zmiany stref klimatycznych  i czasowych związane z częstymi podróżami, nie są okolicznościami, które sprzyjają zajściu w upragnioną ciąże.

Uprawianiu sportu może towarzyszyć zbyt duży ubytek masy ciała. Zbyt niska masa ciała jest jedną z przyczyn obniżenia płodności kobiet. Więcej na ten temat: Wpływ wagi ciała na płodność

Problem ten szczególnie może dotyczyć gimnastyczek, baletnic, kobiet biegających w maratonach. Na wystąpienie zaburzeń czynności układu podwzgórzowo-przysadkowego szczególnie narażone są kobiety, u których przed rozpoczęciem intensywnych treningów oś podwzgórzowo-przysadkowa była nie w pełni dojrzała bądź doszło do nałożenia się wielu różnych czynników stresowych.

Objawy serca sportowca

Serce sportowca najczęściej dotyka młodych sportowców, którzy często nie są świadomi zagrożenia, jakie ta choroba stwarza. Przerost lewej komory serca w przyszłości może poważnie zagrozić, nie tylko karierze ale i życiu sportowca. Samemu nie jest łatwo zdiagnozować zagrożenie, dlatego warto znać objawy tej choroby. Gdy któreś z... czytaj więcej

Objawy prolaktynomy

Prolaktynoma jest guzem przysadki pojawiającym się, gdy w organizmie znajduje się zbyt duża ilość prolaktyny. Guz ten występuje znacznie częściej u kobiet niż u płci przeciwnej. U mężczyzn pojawia się pod postacią makrogruczolaka, natomiast u kobiet w postaci mikrogruczolaka.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Obniżanie ciśnienia bez leków

Obniżanie ciśnienia bez leków

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności