Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zrozumieć migrenę dzięki zimnej wodzie

Zrozumieć migrenę dzięki zimnej wodzie

dodane 2012-05-10 09:07

Kto z nas nigdy nie czuł tego nieprzyjemnego kłucia w czole po zbyt pośpiesznym zjedzeniu lodów albo wypiciu zimnej wody? Według naukowców, te ostre bóle oraz niesławne migreny mogą mieć wspólne pochodzenie.

Aby zrozumieć przyczyny bólów głowy, badacze amerykańscy, którymi kierował doktor Jorge Serrador ze szkoły medycznej Harvard Medical School, odwołali się do trzynastu osób dorosłych, które zgłosiły się na ochotnika, aby poddać się temu „lodowatemu” doświadczeniu.

W przebiegu tego eksperymentu, naukowcy poprosili swoje świnki doświadaczalne o wypicie lodowatej wody, a następnie wody o temperaturze otoczenia, przy pomocy słomki przyklejonej do podniebienia. W momencie picia wody, uczestnicy mieli wskazywać gestem ręki, kiedy ból się pojawia i kiedy zaczyna ustępować.

W tym samym czasie, badacze obserwowali zmiany w krążeniu krwi w mózgach swoich uczestników, przy pomocy przezczaszkowego badania dopplerowskiego. W ten sposób, udało im się zaobserwować korelację między nadejściem bólów i rozszerzeniem niektórym tętnic, a przede wszystkim tętnic mózgowych.

A konkretniej: w momencie picia zimnej wody, arterie mózgowe wypełniają się krwią gorącą krwią, aby ją przesłać do głowy. A przez to wzrasta ciśnienie wewnątrzczaszkowe, w sposób bardzo nagły, i w ten sposób pojawia się intensywny ból.

W odpowiedzi na ten nadmierny wzrost ciśnienia, który może być szkodliwy dla mózgu, naczynia krwionośne natychmiastowo się zwężają, aby obniżyć ciśnienie, tym samym kładąc kres bólowi. Ta reakcja fizjologiczna ma więc być po prostu mechanizmem obronnym organizmu, który ma na celu ochronę priorytetowego organu, czyli mózgu.

Mózg bowiem musi mieć zapewnioną optymalną temperaturę dla normalnego funkcjonowania, dlatego też zwiększa się krążenie krwi w jego centrum.

Jak uważają naukowcy, być może okaże się, że takie same zjawiska kryją się za pojawianiem się migren, albo przynajmniej niektórych bólów głowy. Jeżeli to się potwierdzi, być może uda się opracować leki, które w tych konkretnych przypadkach będą służyć jako środki rozszerzające naczynia krwionośne i regulujące ciśnienie krwi w mózgu, tym samym działając na tego typu bóle.

Jednakże, naukowcy muszą jeszcze przeprowadzić dalsze badania, aby móc stwierdzić z całą pewnością, że faktycznie zachodzi takie zjawisko. Jeżeli okaże się, że mają rację, być może uda się opracować skuteczne leki.

Na całym świecie, migrena dotyka w ten czy inny sposób milionów ludzi. Wszyscy cierpiący mają nadzieję, że uda się ją wyleczyć dzięki skutecznym terapiom.

Migreny związane z ryzykiem depresji u kobiet

Kobiety, które miewają migrenowe bóle głowy, są zagrożone bardziej niż inne kobiety rozwojem depresji, jak podaje nowe badanie, oparte na 14 latach obserwacji. Odkrycia te zostały zaprezentowane w dniu 22 lutego 2012 roku na corocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii (American Academy of Neurology).... czytaj więcej

Objawy migreny

Wielu z nas uważa, iż powodem bólu głowy jest np. zmiana pogody, nawet niewielka zmiana ciśnienia, stres. Tymczasem może się okazać iż przyczyną tej dolegliwości jest tak naprawdę migrena. Jest to przewlekła choroba neurologiczna nawracająca w ciągu całego życia. Nie stworzono dotąd lekarstwa, jednakże wiele farmaceutyków skutec... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy