Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zmiany zachodzące w płucach w starszym wieku

Zmiany zachodzące w płucach w starszym wieku

dodane 2017-01-04 20:37

U osób starszych wraz z wiekiem proces starzenia się ma wpływ na różne narządy i na wszystkie obszary funkcjonowania organizmu. Jak starzenie się wpływa na płuca? Co dzieje się z płucami w okresie starości? Jakie rodzi to konsekwencje dla osób starszych w codziennym funkcjonowaniu?

Mniej pęcherzyków i naczyń włoskowatych

Przede wszystkim liczba pęcherzyków i naczyń włoskowatych ulega zmniejszeniu. Ich liczba obniża się w miarę upływu czasu. Za co są odpowiedzialne pęcherzyki płucne i naczynia włosowate w płucach? Są one odpowiedzialne za wymianę gazową. Generalnie polega ona na wydalaniu dwutlenku węgla oraz wchłanianiu tlenu. Ten proces odbywa się dzięki pęcherzykom i naczyniom włoskowatym w płucach. U osób starszych proces wymiany gazowej jest mniej sprawny.

Mniej elastyczne płuca

Kolejnymi zmianami, które sprawiają, że układ oddechowy u osób starszych funkcjonuje gorzej w porównaniu z organizmem osoby młodej, są zmiany zachodzące w kościach i mięśniach. Jaki ma to związek z układem oddechowym? Gdy dotyczy to klatki piersiowej, płuca stają się mniej elastyczne. Przepona oraz mięśnie międzyżebrowe ulegają osłabieniu, a klatka piersiowa traci zdolność rozszerzania się. To wszystko sprawia, że oddychanie jest trudniejsze. Nie można postawić tezy, że starość nieodłącznie musi oznaczać trudności z oddychaniem. W wyniku zmian mamy do czynienia z ograniczeniem funkcji układu oddechowego. Jednak nie na tyle, aby nie spełniał on swojej roli. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba starsza jest zmuszona do podjęcia bardzo dużego wysiłku. Wtedy często pojawiają się trudności z oddychaniem. Kolejnymi wyjątkami są różne choroby, na które zapadają osoby starsze. Jednak trudności z oddychanie w tym wypadku związane są nie tyle z wiekiem ale z daną chorobą. Choć trzeba przyznać, że u osób w sędziwym wieku objawy chorób mają bardziej nasilony charakter.

Zapadanie się układu oddechowego

Osoby starsze częściej niż osoby młode spędzają czas w pozycji leżącej, choćby z powodu kondycji fizyczny oraz chorób. Wtedy układ oddechowy zapada się. Również z powodu zbyt płytkich oddechów. Taka sytuacja u osób w starszym wieku może grozić zapaleniem płuc. Niezwykle istotne jest, aby osoby starsze pamiętały o głębokim oddychaniu. Szczególnie, kiedy pozostają przez dłuższy czas  w łóżku, na przykład po operacji czy chorobie. Warto pobudzać układ krążenia, co pozwala lepiej utlenić wszystkie tkanki i narządy w organizmie. Aby polepszyć funkcjonowanie układu oddechowego i krwionośnego wystarczy zwykły codzienny spacer.

Inne konsekwencje starzenia się układu oddechowego

Warto w kontekście zmian zachodzących w układzie oddechowym u osób starszych, zwrócić uwagę, że ich konsekwencją jest także zmiana tembru głosu. Tembr głosu u osób starszych zmienia się ponieważ wraz z wiekiem zachodzą zmiany w krtani.

Inną konsekwencją zmian w układzie oddechowym u ludzi w podeszłym wieku jest zmniejszenie możliwości odkasływania. To z kolei rodzi zwiększone ryzyko powstania chorób. Naraża osoby starsze na infekcje dróg oddechowych, rozedmę płuc, a także przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Objawy depresji u osób starszych

W wieku dojrzałym depresja często nie jest rozpoznawana. Przysłania ją demencja lub inne problemy zdrowotne. Za przyczynę złego stanu zdrowia psychicznego u osób starszych mylnie uznawane są liczne dolegliwości fizyczne lub przewlekłe choroby typowe dla tego wieku. Warto w związku z tym posiadać podstawową wiedzę na temat objawów dep... czytaj więcej

Nadmierne opalania przyczyną czerniaka u osób starszych

W samej Wielkiej Brytanii każdego roku diagnozuje się u 13 300 pacjentów czerniaka złośliwego, a u 2 100 z nich, kończy się on śmiercią. Dane są niepokojące i wskazują, że nowotwory skóry występują coraz częściej. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy