Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zmiany kondycji psychicznej u ludzi starszych

Zmiany kondycji psychicznej u ludzi starszych

dodane 2016-12-14 13:57

U człowieka wraz z upływem czasu zmienia się nie tylko kondycja fizyczna ale również ograniczeniu mogą ulec zdolności intelektualne. U starszych osób można również zaobserwować zmiany charakteru i osobowości.

Kondycja psychiczna a akceptacja śmierci

Osoby w starszym wieku częściej zaczynają myśleć o śmierci. Na ich kondycje psychiczną wpływ ma to, na ile są pogodzeni z jej nieuchronnością. Niektórzy odczuwają strach i cierpią. Są też tacy, którzy traktują śmierć jako wyzwolenie od problemów i kłopotów. Na pewno akceptacja nieuchronności śmierci jest większa u osób religijnych, którzy nie traktują jej jako koniec ale jako początek nowego etapu.

Samotność na starość

Kolejnym problemem, który ma wpływ na kondycje psychiczną starszych ludzi jest sytuacja rodzinna. Niezwykle ważna jest jakość kontaktów z dziećmi i wnukami. Osoby, które straciły bliskich, nie posiadały dzieci, nie utrzymują kontaktów z krewnymi, borykają się z problemem samotności.

Kondycja psychiczna a kondycja fizyczna

Na zmiany psychologiczne ma wpływ kondycja fizyczna. Oczywiście osoby nawet całkowicie niedołężne fizycznie mogą zachować świeżość umysłu i być w doskonalej formie intelektualnej. Jednak u tych osób może pojawić się poczucie bycia niepotrzebnym i uciążliwym dla bliskich. Tutaj znowu duże znaczenia mają relacje w rodzinie. Z kolei stopień niezależności i zniedołężnienia może mieć przełożenie na relacje z dziećmi i wnukami.

Ograniczenie zdolności intelektualnych w podeszłym wieku

Do ograniczeń zdolności intelektualnych możemy zaliczyć m.in. ograniczoną zdolność do rozwiązywania problemów. Wraz z wiekiem ograniczeniu ulega spontaniczność myślenia. Osoby w podeszłym wieku zmieniają też sposób wyrażania się. Zaobserwować można również osłabienie pamięci. Zmiany dotyczące pamięci dotyczą przede wszystkim wydarzeń, które miały miejsce niedawno. Pamięć zaczyna skupiać się na wydarzeniach z dalszej przeszłości. Osoby starsze doskonale pamiętają wydarzenia dotyczące ich młodości, jednocześnie zapominając wydarzenia z minionego tygodnia.

Zmiany osobowości i charakteru wraz z wiekiem

Osobowość wraz z wiekiem w zasadzie nie podlega zmianą. Zmiany zachodzą wówczas, kiedy zachodzą zmiany patologiczne w rodzaju demencji.  Do zmian charakteru spowodowanych przez wiek, zaliczyć można ograniczona zdolność adaptacji. W związku z tym, osoby starsze zawsze będą mniej chętne np. na zmianę miejsca zamieszkania, niż osoba młoda. U starszych ludzi nieoczekiwane sytuacje lub wydarzenia mogą powodować lub nasilać lęk.

Spanie na brzuchu może zwiększyć ryzyko nagłej śmierci u osób cierpiących na epilepsję

Stwierdzono to na podstawie badań, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Neurology. W Polsce żyje ok. 400 tys. epileptyków. Chociaż choroba może wystąpić w każdym wieku, jest najczęstsza wśród dzieci i osób starszych. czytaj więcej

Depresja w starszym wieku związana z demencją?

Badania przeprowadzonych na 65-latkach i starszych pokazują, że depresja jest powiązana z prewalencją łagodnego spadku poznawczego oraz większym ryzykiem demencji. Prace opublikowano w Archives of Neurology, publikacji JAMA. Objawy depresyjne pojawiają się u 3 – 63% pacjentów z łagodnym spadkiem poznawczym (MCI).... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Komu zagraża podróż samolotem?

Komu zagraża podróż samolotem?

kiedy nie można udać się w podróż lotniczą? »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności