Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zidentyfikowano białko, które przyczynia się do rozwoju raka okrężnicy

Zidentyfikowano białko, które przyczynia się do rozwoju raka okrężnicy

dodane 2014-04-19 10:01

Proteina, która do tej pory była słabo znana, PLAC8, okazuje się odgrywać istotną rolę w procesie rozprzestrzeniania się i przerzutów nowotworu odbytnicy i okrężnicy.

Najnowsze badania, prowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis i z Vanderbilt University Medical Center w Nashville, ujawniają, że białko to aktywuje zdrowe komórki wyściełające okrężnicę do mutacji sprzyjającej przenoszeniu się raka.

Badania rozpoczęły się na Uniwersytecie Vanderbilt i tam profesor Robert Coffey i jego grupa rozwijali metody hodowania komórek rakowych okrężnicy w trzech wymiarach, a nie w dwóch jak standardowo odbywało się to dotychczas.

Kiedy zdołano opanować technikę hodowli w trzech wymiarach, odkryto, że komórki rakowe przyjmują jeden z dwóch kształtów: puste w środku kuleczki lub kolczaste grudki z odstającymi ostro fragmentami. Następnie, po wstrzyknięciu tych dwóch typów komórek rakowych myszom, zaobserwowano, że komórki o postaci kolczastej uformowały agresywne guzy, które wykazywały dużą zdolność do rozprzestrzeniania się.

Wysoki poziom PAC8 wywołuje podobny efekt co zmutowane E-kadheryny

Defekty wzrostu spowodowane dużą ilością protein PAC8 są podobne do skutków działania zmutowanych protein adhezyjnych, odpowiedzialnych za przyleganie do siebie komórek nabłonka, zwanych E-kadherynami.

E-kadheryny występują na zewnętrznej powierzchni komórek - ich nadmiar albo niedostatek wpływa bezpośrednio na zdolność przemieszczania się komórek. Białka te są również ważne dla prawidłowego utrzymania nabłonka wyściełającego organy, w tym jelita. Przy niedoborze tych protein nabłonek transformuje się w tkankę zwaną mezenchymą, w której komórki są luźniej rozłożone i otoczone substancją międzykomórkową.

Podczas procesu przemiany nabłonka w mezenchymę, tkanka wyściełająca jelito traci zdolność blokowania komórek przed swobodną migracją. Taki stan jest normalny w fazie rozwoju organizmu, kiedy komórki muszą się przemieszczać, by budować nowe tkanki i organy, ale w sytuacji gdy mamy do czynienia ze złośliwym guzem, nie byłoby wskazane, żeby jego komórki mogły poruszać się po całym ciele i tworzyć nowe guzy w dowolnym miejscu.

Proteina PAC8 może regulować E-kadheryny - duża liczba białek PAC8 powoduje spadek stężenia Ekadheryn, co skutkuje groźnymi, anormalnymi migracjami komórek w organizmie.

Stwierdzono nadwyżki PAC8 w guzach okrężnicy

W kluczowym etapie badań, powrócono do analizy ludzkich tkanek i wpływu protein PAC8 na rozwój nowotworu okrężnicy. Odnaleziono wiele struktur o cechach charakterystycznych dla przemiany nabłonka w mezenchymę, pod wpływem dużej ilości PAC8.

Naukowcy sugerują, że białka PAC8 powinny być nowym celem dla leków przeciwnowotworowych - na przykład blokując ich działanie. Jednak główna wartość tych badań leży w możliwości prognozowania rozwoju nowotworu - guzy z wysokim poziomem protein PAC8 najprawdopodobniej będą najbardziej agresywne.

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności