Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zdegustowane szczury uczą jak pokonać mdłości

Zdegustowane szczury uczą jak pokonać mdłości

dodane 2012-10-08 10:05

Mdłości to powszechny skutek uboczny wielu leków i terapii. W odróżnieniu od wymiotów, same mdłości nie zostały dobrze poznane i zrozumiane. Dlatego badacze z University of Guelph zdecydowali się pochylić nad tym problemem, a rezultaty swoich badań opublikowali w przeglądzie Journal of Neuroscience.

Naukowcy Katharine Tuerke, Cheryl Limebeer oraz prof. Linda Parker uważają, iż udało im się odnaleźć mechanizm w mózgu odpowiedzialny za uczucie mdłości, dzięki pomocy właśnie kilku “zdegustowanych” szczurów.

Prof. Parker mówi: każdy z nas doświadczył kiedyś mdłości. Ale neurobiologicznie nie potrafimy tego przebadać, ponieważ nie mamy modeli zwierzęcych. Wiemy, że wymioty to odruch. Ale skąd się biorą mdłości? Gdzie są generowane konkretnie?

Mimo że szczury nie wymiotują, to doświadczają reakcji niesmaku, kiedy mają ponowny kontakt ze smakiem, przez który kiedyś doświadczyły mdłości. I to właśnie te reakcje szczurów pozwoliły badaczkom zrozumieć mechanizm, który wytwarza mdłości u ludzi.

Okazało się, że uwalnianie serotoniny w strefie mózgu zwanej wyspą (ang. insular cortex ) może odpowiadać za wrażenie mdłości. Wyspa ta jest bowiem ośrodkiem smaku w mózgu.

Wcześniejsze badania wykazały, że serotonia, która jest neuroprzekaźnikiem, spełnia krytyczną rolę w pojawianiu się mdłości. I faktycznie, klasyczne leki przeciwwymiotne, takie jak ondansetron, którego używa się w chemioterapii, są farmaceutykami blokującymi działanie pewnego typu receptora serotoniny.

Naukowcom udało się wykazać, że usunięcie serotoniny z całej wyspy mózgu zapobiega u szczurów reakcjom spowodowanym przez mdłości, a to oznacza, że aktywacja serotoniny właśnie w tej części mózgu jest niezbędna dla ich powstania.

Objawy nudności

Nudności są bardzo pospolitą dolegliwością, której każdy człowiek niejednokrotnie w życiu doświadczył. Jest to nieprzyjemne, niebolesne, subiektywne odczucie silnej potrzeby zwymiotowania Mogą mu towarzyszyć: ślinotok, zblednięcie skóry i potliwość. Nudności zazwyczaj poprzedzają wymioty i odruchy wymiotne, chociaż mogą wystę... czytaj więcej

Objawy dusznicy bolesnej

Dusznica bolesna powstaje kiedy do serca dociera za mało krwi bogatej w tlen. Choroba ta dotyka przeważnie osoby po 50 roku życia. Dusznica może być spowodowana zwężeniem tętnic, co uniemożliwia dostateczne dopłynięcie krwi do serca i powoduje to uczucie bólu w klatce piersiowej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy