Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zapobieganie zakażeniom pokarmowym u osób podróżujących do krajów tropikalnych i rozwijających się

Zapobieganie zakażeniom pokarmowym u osób podróżujących do krajów tropikalnych i rozwijających się

dodane 2017-03-28 14:50

Planując podróż do krajów tropikalnych i rozwijających się, warto dowiedzieć się w jaki sposób można ustrzec się przed zakażeniem pokarmowym. Dobrze jest udając się w podróż dowiedzieć się z jakimi potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi możemy mieć do czynienia. Przed niektórymi chorobami możemy się zabezpieczyć dzięki szczepieniom. Jednak nie na wszystkie choroby przenoszone drogą pokarmową istnieją szczepionki. Działaniem zapobiegawczym jest więc stosowanie się do bezpiecznych zasad spożywania posiłków i napojów.

Biegunka w pierwszym tygodniu po przyjeździe

Jako przykład zakażenia pokarmowego, przed którym nie możemy zabezpieczyć się inaczej, jak tylko poprzez stosowanie zasad bezpiecznego żywienia, jest biegunka podróżnych. Choroba ta jest najczęstszym zakażeniem wśród osób podróżujących do krajów tropikalnych i rozwijających się. Objawy biegunki podróżnych pojawiają się zazwyczaj w pierwszym tygodniu po przyjeździe do celu podróży. Zakażenie to występuje u osób podróżujących do krajów o niższym standardzie sanitarno-higienicznym, niż ten z którego pochodzą. Największe ryzyko zachorowania wiąże się z wyjazdami do takich rejonów, jak: Afryka, Ameryka Łacińska, Azja Południowa i Bliski Wschód.

Zasady bezpiecznego żywienia w krajach o złych warunkach sanitarnych zalecane przez WHO

Unikanie spożywania potraw, które były przechowywane przez kilka godzin w temperaturze pokojowej, jest działaniem wskazanym, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia pokarmowego. Nie należy więc żywić się u ulicznych sprzedawców. Warto jednak zaznaczyć, że posiłki świeżo przygotowane, które są gorące (temperatura powyżej 60° C) są zwykle bezpieczne. Ryzyko dotyczy pokarmów, które nawet poddane obróbce termicznej, przez kilka godzin były przechowywane w temperaturze, która sprzyja rozwojowi dla bakterii lub innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Dla bakterii chorobotwórczych optymalną temperaturą jest temperatura ciała ludzkiego. Przyjmuje się, że najlepiej rozwijają się w temperaturze 30-37 ° C ale niższe temperatury również pozwalają im żyć i rozwijać się. Powyżej 60° C większość bakterii ginie. Należy więc unikać potraw, które zostały przygotowane bez obróbki termicznej. Owoce i warzywa należy obierać przed spożyciem. Jeżeli sami przygotowujemy posiłek należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk z użyciem mydła.

Dla bezpieczeństwa lepiej unikać dodawania lodu do napojów, jeżeli nie mamy pewności, że został on zrobiony z wody bezpiecznej pod względem mikrobiologicznym. Ryzykowne jest picie niegotowanej wody. Bezpiecznie jest pić wodę, która została doprowadzona do wrzenia przez jedną minutę. Należy unikać nie tylko picia nieprzegotowanej wody ale również płukania nią jamy ustnej, np. po umyciu zębów.

Jakie posiłki i napoje są ryzykowne

Wśród ryzykownych napojów, których należy unikać przebywając w krajach tropikalnych i rozwijających się, jest woda wodociągowa oraz niepasteryzowane mleko. Bezpieczne są woda i napoje gazowane w fabrycznie zamkniętych opakowaniach. Zakażeniem pokarmowym grozi dodawanie do nich lodu, który został wyprodukowany z zakażonej wody. Woda mineralna niegazowana uznawana jest za mniej bezpieczną od gazowanej, jednak nie jest zaliczana do napojów ryzykownych, których należy unikać.

Wśród ryzykownych pokarmów należy wymienić surowe owoce morza oraz mięso. Zakażeniem pokarmowym grozi spożywanie niepasteryzowanych produktów mlecznych. Z ryzykiem wiąże się również spożywanie nieobranych owoców i warzyw. Aby mieć pewność nie wystarczy tylko umyć owoce i warzywa, choć ich umycie znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia pokarmowego. Do niebezpiecznych posiłku zalicza się desery podawane na zimno, sałatki oraz sosy. Ważne są również miejsca, w których spożywane są posiłki. Najlepiej robić to w restauracjach o dobrej opinii w danym regionie. Jeżeli żywimy się u ulicznych sprzedawców, to wybierajmy takich, którzy przygotowują posiłki (smażą, gotują) na naszych oczach. Wtedy mamy pewność, że spożyjemy posiłek bezpośrednio po poddaniu go obróbce termicznej.

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności