Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zaniki pamięci mogą wynikać z cichego udaru mózgu

Zaniki pamięci mogą wynikać z cichego udaru mózgu

dodane 2012-01-07 07:26

Incydent naczyniowo-mózgowy niewykryty wydaje się być jedną z przyczyn zaniku pamięci, według pewnego amerykańskiego badania. Dostarcza to dodatkową opowiedź na spadek niektórych zdolności kognitywnych. I być może na chorobę Alzheimera...

Incydent naczyniowo mózgowy, inaczej udar mózgu, ma zdarzać się o wiele częściej niż nam się wydaje. Ale w większości przypadków okazuje się on asymptomatyczny, dotykający zaledwie kilka neuronów. Nazywany jest wtedy cichym udarem. Wydaje się, że tego typu incydenty mogą pojawiać się od 30 roku życia i dotyczą jednej osoby na trzy, każdego roku, od 70 roku życia.

Jak stwierdzają badacze, tego typu udar mózgu nie zdarza się często, ale z biegiem czasu, konsekwencje mogą w końcu być zauważalne. Pewne badanie, przeprowadzone przez badaczy amerykańskich z uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, opublikowane w naukowym Neurology , przedstawia, jaki wpływ może mieć taki udar mózgu na pamięć.

Pamięć jest bardzo złożonym procesem. Jednym z jej centrów w mózgu jest hipokamp, czyli niewielka struktura mieszcząca się w płacie skroniowym w mózgu ssaków. I to tutaj mają być gromadzone wspomnienia, które możemy wyrazić werbalnie, typu wydarzenia przeżyte w przeszłości.

Badania poprzednie podtrzymały tezę, iż niewielki hipokamp wiąże się ze spadkiem poznawczym.

Związek między zdolnościami poznawczymi a liczbą cichych udarów mózgu

W swojej pracy, badacze amerykańscy poddali badaniu rezonansem magnetycznym 658 zdrowych osób, w wieku średnio 79 lat. Ludzie ci przeszli również przez serię testów pamięciowych, mowy, prędkości przetwarzania informacji oraz percepcji wizualnej. Pośród uczestników badania, 26% z nich, czyli 174 osoby, miały ciche udary mózgu.

Ludzie ci okazali się mniej skuteczni w wielu różnych testach intelektualnych, włączając w to testy odnoszące się do pamięci, w porównaniu do swoich rówieśników, i to niezależnie od rozmiaru hipokampu.

Pokazuje to więc, że rozmiar hipokampu nie jest jedynym parametrem pozwalającym ocenić spadek funkcji poznawczych, albowiem okazało się, że udar mózgu  jak najbardziej ma tu wiele do powiedzenia.

Czynniki ryzyka incydentu naczyniowo-mózgowego, jak podają specjaliści, to otyłość wraz z towarzyszącymi jej chorobami sercowo-naczyniowymi, tak samo jak i nadciśnienie i cholesterol. Uszkodzenia, jakie udar mózgu powoduje, nawet na niewielką skalę, są nieodwracalne.

Jeden z amerykańskich naukowców, Adam Brickman, uważa nawet, że odkrycia wynikające z tego badania mogą iść nieco dalej niż zwykła prewencja spadku poznawczego związanego z wiekiem, który jest sprawą naturalną.

Uważam, mówi ten naukowiec, że to początek historii medycznej, w której zaczynamy uważać, że choroby sercowo-naczyniowe przyczyniają się do pojawienia się choroby Alzheimera.

I to właśnie w tej dziedzinie badacze mają zamiar przeprowadzać kolejne doświadczenia.

Incydent naczyniowo-mózgowy: rozpoznać oznaki, aby szybko zareagować

Francuskie stowarzyszenie SFNV (Société française neuro-vasculaire) przypomina, z okazji 9 światowego dnia incydentu naczyniowo-mózgowego (World Stroke Day), że kiedy atak się zdarzy, ważne jest, aby szybko zareagować i wezwać bezzwłocznie pogotowie.... czytaj więcej

Zredukować skutki incydentu naczyniowo-mózgowego dla mózgu

Pewna substancja produkowana naturalnie przez ciało, alfa-B-krystalina, pozwala na zmniejszenie rozmiarów uszkodzeń mózgowych, wynikających z incydentu naczyniowo-mózgowego, czyli z udaru mózgu, stwierdzają amerykańscy neurolodzy.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy