Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zanieczyszczone powietrze wpływa na niską masę urodzeniową

Zanieczyszczone powietrze wpływa na niską masę urodzeniową

dodane 2013-10-17 10:44

Według opublikowanych badań przez The Lancet Medicine Respiratory, zanieczyszczone powietrze może spowodować duże problemy u kobiet będących w ciąży. Otóż w efekcie, dzieci mogą urodzić się z niższą masą, niż normalna.

Badania

Zespół europejskich naukowców do badania wykorzystał dane z European Study of Cohorts for Air Pollution Effects. Przeanalizowano wówczas 14 badań z 12 krajów z udziałem 74 tys. kobiet.

Co więcej, oszacowano także stężenie zanieczyszczenia powietrza tlenkami azotu i cząsteczek stałych nad domami badanych oraz rejestrowano natężenie ruchu na wszystkich głównych drogach w promieniu 100 metrów od domów uczestników.

Wyniki pokazały, iż wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, a w szczególności te z drobnego zawieszonego w atmosferze pyłu powodują, iż zmniejsza się średni obwód głowy dziecka, a w momencie narodzin zwiększa się ryzyko niskiej masy urodzeniowej dzieci.

Apel o poprawę jakości powietrza

Jak już zostało powiedziane, zanieczyszczone powietrze może spowodować, iż niemowlęta będą miały zbyt niską masę oraz mały obwód głowy. Autorzy badania twierdzą również, iż jeśli poziom zanieczyszczenia zostałby zredukowany, to mogłoby to zapobiec 22% takich urodzeń

Samemu też trzeba się chronić

Pomimo apelu o próbę zmniejszenia zanieczyszczenia, naukowcy uważają, że kobiety powinny również zadbać same o siebie. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy unikać częstych i długich podróży środkami komunikacji w godzinach szczytu, a w czasie ciąży należy rozważyć zmianę miejsca zamieszania z obszarów miejskich, na wiejskie. Zalecane jest również częste oczyszczanie domu odkurzaczami posiadającymi flirty HEPA, oraz wentylację powietrza w pomieszczeniach.

Nie wszystkie jednak kobiety są w sytuacji, w której same mogą zmniejszyć swoje narażenie na zanieczyszczenie powietrza w miastach, dlatego powinno zrobić się wszystko w tym kierunku, aby polepszyć ich sytuację.

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności