Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

dodane 2015-09-10 17:15

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to może być objawem boreliozy, szczególnie jeżeli dziecko wcześniej nie miało z nauką problemów.

Charakterystyczny dla boreliozy rumień wędrujący nie jest objawem, który występuje zawsze w rozwoju boreliozy. Może tak być nawet w 2/3 przypadków choroby. Ukąszenie kleszcza może być niezauważalne. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że boreliozę przenoszą również larwy i nimfy - wcześniejsze fazy rozwojowe kleszcza. Wśród dzieci szkolnych szczególnie powinny zaniepokoić objawy, które mają wpływ na funkcje poznawczą. Podłożem tych zmian może być borelioza, jeżeli zmiany pojawiły się nagle.

Rumień wędrujący w przebiegu boleriozy Borelioza to choroba, której symptomy można zauważyć w szkole, ponieważ porażki dziecka wynikające z konfrontacji  z wyzwaniami szkolnymi, mogą być wynikiem uszkodzenia funkcji poznawczych. Często zmiany w zachowaniu dziecka tłumaczone są okresem powakacyjnym i okresem adaptacyjnym z tym związanym. To może uśpić czujność rodziców i odwrócić uwagę od innych przyczyn zmiany zachowania dzieci w szkole.

Naszą uwagę powinna zwrócić nagła utrata zdolności dziecka do uczenia się nowych rzeczy - problemy z zapamiętywaniem. Pojawia się również trudność z dobieraniem odpowiednich słów. Zaniepokoić powinno również, kiedy u dziecka pojawia się niechęć przebywanie z rówieśnikami. Dodatkowo w przebiegu boreliozy u dziecka może pojawić się trudność z zasypianiem oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Dzieci chore na boreliozę mogą mieć objawy dysleksji, dziecko zaczyna robić więcej błędów niż dotychczas. Mogą pojawić się również problemy z liczeniem. Dodatkowo w wyniku rozwoju choroby może pojawić się zachowanie agresywne a nawet fobia szkolna.

Od kilku lat mówi się o epidemii zachorowań na choroby odkleszczowe. W Polsce odnotowywanych jest około 10 tys. rocznie przypadków zachorowań na boreliozę. Eksperci zajmujący się problemem zwracają uwagę, że ilość rzeczywistych zachorowań może być kilkakrotnie wyższa od tych, które widnieją w statystykach.

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej

Rak u dziecka nie zagraża małżeństwu rodziców

Rodzice dzieci chorych na raka mogą się znajdować w sytuacji emocjonalnego napięcia, ale nie rozwodzą się częściej niż inne pary, stwierdza całkiem nowe badanie. Naukowcy bowiem odkryli, że pośród ponad 47 000 duńskich par z dziećmi, rodzice dzieci, które chorowały na raka, nie byli bardziej zagrożeni niż inni rodzice... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności