Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wybuchy złości mogą zwiększyć ryzyko ataku serca

Wybuchy złości mogą zwiększyć ryzyko ataku serca

dodane 2015-02-26 19:34

W wielu filmach wygląda to podobnie: postać wybucha gniewem, a po chwili łapie się za klatkę piersiową i upada na ziemię – ma atak serca. Nowe badania pokazują, że taki obraz nie odbiega zbytnio od rzeczywistości. Złość naprawdę może wywołać atak serca, szczególnie u osób o zwiększonym ryzyku. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Sydney w Australii wykazały, że zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego trwało jeszcze 2 godziny po napadzie złości.

Czynnikami ryzyka ataku serca są wysokie ciśnienie, wysoki cholesterol i palenie papierosów, ale coraz częściej naukowcy zastanawiają się nad czynnikami psychologicznymi.

Złość i lęk

W badaniu wzięło udział 313 osób z niedrożnością naczyń wieńcowych - zatorami w tętnicy, która zaopatruje mięsień sercowy w krew, powodowane zwykle przez trombozę (zakrzepicę żył głębokich) lub miażdżycę.

Wszyscy badani zostali przyjęci w głównym ośrodku angioplastyki w Sydney między 2006 a 2012 rokiem z podejrzeniem ataku serca. Podczas pobytu tam uczestników zapytano o to, co robili w ciągu ostatnich 48 godzin przed atakiem. Poproszono ich o określenie stopnia złości w skali 1-7, gdzie 1 oznacza „spokojny”, a 7 „rozwścieczony, poza kontrolą, rzucanie przedmiotami, ranienie siebie i innych”.

Badania wykazały, że u pacjentów, którzy doświadczyli gniewu w stopniu 5 („bardzo zły, napięte ciało, zaciskanie pięści lub zębów, o krok od wybuchu”) lub wyższym, prawdopodobieństwo ataku serca w ciągu 2 godzin od wybuchu złości było o 8,5 razy większe. Gdy silną emocją był lęk prawdopodobieństwo było 9,5 razy większe.

Jak temu zapobiec?

Profesor Geoffrey Tofler mówi, że dobrą strategią zapobiegania atakowi serca wywołanego złością lub lękiem może być nauka redukcji stresu, która pomogłaby zmniejszyć częstość i intensywność gniewu, jak również unikanie sytuacji prowadzących do gwałtownych reakcji, jak np. kłótnie.

Ważna jest też ogólna poprawa zdrowia przez wyeliminowanie wcześniej wymienionych czynników, tj. wysokiego ciśnienia i cholesterolu oraz palenia.

Istnieje możliwość, że zażycie leków takich jak aspiryna czy leki beta-adrenolityczne w chwili złości lub lęku przez osoby o zwiększonym ryzyku zawału może to ryzyko zmniejszyć - choć tę kwestię naukowcy dopiero badają.

Aleksandra Żyła

Stres i depresja zagrożeniem dla osób z chorobą serca

Według nowych badań wysoki poziom stresu połączony z depresją zwiększa ryzyko ataku serca i śmierci u osób z chorobą serca. W badaniu wzięło udział 4400 pacjentów w wieku 45 lat wzwyż z chorobą niedokrwienną serca, spowodowaną powstaniem blaszek miażdżycowych w tętnicach, co jest najczęstszą przyczyną choroby serca.... czytaj więcej

Męska łysina związana z ryzykiem ataku serca?

Mężczyźni, który tracą włosy, mogą mieć poważniejszy powód do zmartwienia niż sam wygląd. Nowe badanie pokazuje bowiem, że łysiejący mężczyźni są bardziej zagrożeni zawałem serca. A im więcej włosów tracą, tym większe jest ryzyko. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio przyjrzeli się 6 badaniom, w tym 4 ze Stan... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy