Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wskazówki dla starszych ludzi, jak mogą walczyć z chorobami

Wskazówki dla starszych ludzi, jak mogą walczyć z chorobami

dodane 2016-12-14 15:10

Starości nie należy utożsamiać z chorobą. Ludzie starsi nie muszą mieć słabego zdrowia. Choroba niekoniecznie wiąże się z procesami starzenia się. Choroby dotyczą ludzi w każdym wieku. Bardzo duże znaczenia ma to, w jaki sposób o siebie dbamy. Aby zwiększyć sobie jakość życia, osoby starsze w pierwszej kolejności powinny obniżyć poziom cholesterolu, zadbać o właściwe ciśnienie, zerwać z nałogami.

Aktywność fizyczna

Dbanie o aktywność fizyczną ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i kondycji. Należy wzmacniać mięśnie i kości, które ulegają osłabieniu wraz z wiekiem. Jak zmienia się nasze ciało wraz z wiekiem można przeczytać TUTAJ

Aktywność fizyczna osób starszych nie może wiązać się z nadmiernym ryzykiem kontuzji. Wszelkie urazy lub złamania są zawsze bardziej niebezpieczne, niż u osób młodych. Aby polepszyć kondycje fizyczną nie trzeba uprawiać sportów wymagających bardzo dużego wysiłku. Wystarczą codzienne spacery. Doskonale wzmacnia kości i mięśnie chodzenie po schodach. Do poprawy kondycji i ogólnej sprawności fizycznej przyczynia się taniec.

Picie dużych ilości wody

Człowiek starszy mniej odczuwa pragnienie, w porównaniu z człowiekiem młodym. Nie oznacza to, że osoby w starszym wieku mają mniejsze zapotrzebowanie na płyny. Powinni wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie. Z wiekiem poziom wody w organizmie obniża się z 60% do 50%. Dlatego osoby starsze są bardziej narażone na odwodnienie. Dodatkowo ryzyko zwiększone jest przez fakt zmniejszonego odczuwania pragnienia.

Adaptacja przestrzeni mieszkalnej – zapobieganie upadkom

Dla osób w starszym wieku szczególnie niebezpieczne są upadki. Jak zostało to wspomniane wcześniej kości na starość ulegają osłabieniu. Zwiększone jest więc ryzyko złamania. Również regeneracja po urazie jest trudniejsza. Dlatego tak ważne jest stworzyć sobie bezpieczną przestrzeń.

Należy usunąć z podłogi dywaniki i kable, zapewnić bezpieczne rozmieszczenie mebli w przejściach, pozbyć się zwierząt, które narażają starsze osoby na upadek. Warto tak rozmieścić przedmioty codziennego użytku, aby maksymalnie ograniczyć wdrapywanie się na stołki i krzesła. W łazience warto zamontować uchwyty przy wannie lub zastąpić ją brodzikiem, który jest bardziej bezpieczny dla osób starszych.

Istotne jest też dobre oświetlenie mieszkania, szczególnie w miejscach, gdzie może dojść do upadku, np. schody. Ważne jest też wygodne obuwie. Podłoga nie może być śliska.

Unikanie samoleczenia

Kiedy odczuwamy dolegliwości należy udać się do lekarza i poddać leczeniu specjalistycznemu, jeśli zachodzi taka potrzeba. Należy unikać samoleczenia. Szczególnie ważne jest to u osób starszych, ponieważ często chorują na kilka schorzeń jednocześnie i w związku z tym zwiększa się ryzyko niekorzystnych interakcji leków z substancjami, które zażywane są na własną rękę. Interakcje te mogą spowodować bezsenność lub zawroty głowy.

Zmiany kondycji psychicznej u ludzi starszych

U człowieka wraz z upływem czasu zmienia się nie tylko kondycja fizyczna ale również ograniczeniu mogą ulec zdolności intelektualne. U starszych osób można również zaobserwować zmiany charakteru i osobowości. czytaj więcej

Depresja w starszym wieku związana z demencją?

Badania przeprowadzonych na 65-latkach i starszych pokazują, że depresja jest powiązana z prewalencją łagodnego spadku poznawczego oraz większym ryzykiem demencji. Prace opublikowano w Archives of Neurology, publikacji JAMA. Objawy depresyjne pojawiają się u 3 – 63% pacjentów z łagodnym spadkiem poznawczym (MCI).... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Komu zagraża podróż samolotem?

Komu zagraża podróż samolotem?

kiedy nie można udać się w podróż lotniczą? »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności