Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wpływ palenia papierosów na płodność

Wpływ palenia papierosów na płodność

dodane 2017-01-31 15:52

Nikotyna zawarta w papierosach jest najbardziej rozpowszechnioną używką we współczesnym świecie. Palenie papierosów ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy planujemy dziecko należy - jeżeli nie całkowicie rzucić palenie - to przynajmniej radykalnie ograniczyć.

Palenie przed zajściem w ciążę może mieć wpływ na dziecko

Nie tylko palenie papierosów podczas ciąży wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Nałóg nikotynowy ma wpływ na zdrowie potencjalnej matki, na przedurodzeniowy rozwój dziecka i pourodzeniowy. Długotrwałe palenie papierosów przed zajściem w ciążę pozostawić może trwałe następstwa w organizmie kobiety, a co za tym idzie pogorszyć później warunki życia płodu. Palenie papierosów w trakcie planowania dziecka ma wpływ na problemy z zapłodnieniem, na zwiększone ryzyko poronienia, problemy z łożyskiem oraz zmniejszoną masę urodzeniową dziecka. Nałóg nikotynowy zmniejsza płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przed planowanym poczęciem należy koniecznie zaprzestać palenia albo chociaż je ograniczyć.  Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno, zawsze będzie to miało pozytywne skutki. Nawet kiedy kobieta zdecyduje się na to podczas ciąży. Rzucenie palenia podczas ciąży, nawet w jej drugiej połowie, wpływa korzystnie na zdrowie dziecka.

Nikotyna a zmniejszenie płodności

Wpływ palenia papierosów na dojrzewanie i czynność gamet dotyczy zarówno męskiej , jak i żeńskiej płodności. Palenie tytoniu wywiera udowodniony wpływ na pogorszenie się parametrów nasienia. Nieprawidłowe nasienie - zbyt mała ilość plemników lub ich mała ruchliwość - to jedna z głównych przyczyn niepłodności męskiej.

W ostatnich latach odnotowuje się wzrost liczby mężczyzn niepłodnych lub mających trudności z zapłodnieniem. Najczęściej jest to wynikiem zmniejszonej liczby plemników w nasieniu lub zmniejszeniem ich ruchliwości. Ciekawostką są obliczenia ilości plemników w 1 mm3 nasienia na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. W 1940 roku w 1 mm3 było ich 113 milionów. Oczywiście liczby wahały się w zależności od badanych mężczyzn. 113 milionów jest średnia statystyczną. W roku 1989 ilość plemników spadła do 87 milionów. W 1994 roku średnia wynosiła 66 milionów. W 2003 roku ilość ta wynosi 62 miliony. Za płodnego uważa się mężczyznę, u którego 1 mm3 nasienia zawiera przynajmniej 20 milionów plemników. Bardzo ważne jest, aby ponad połowa z nich miała prawidłową budowę i wykazywała właściwą ruchliwość. Źródło

Ocenia się, że płodność osób regularnie palących wynosi ok. 70% w stosunku do osób niepalących, a zależność ta jest proporcjonalna do liczby wypalanych papierosów. W porównaniu z kobietami niepalącymi i tymi, które rzuciły palenie, kobiety wypalające ponad 20 papierosów dziennie mają o 20% mniejszą szansę na zajście w ciążę w określonym odstępie czasu niż niepalące kobiety w tym samym przedziale wiekowym.

Wpływ nikotyny na noworodka

Większość kobiet, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży znacznie lub całkowicie ogranicza palenie. Niestety po porodzie część z nich wraca do nałogu. Zdarza się, że narażają noworodka na kontakt z dymem papierosowym, co może mieć bardzo przykre konsekwencje dla zdrowia dziecka. Istnieje zwiększone ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowlęcia, w sytuacji kiedy dziecko jest narażone na bierny kontakt z dymem nikotynowym. W tym miejscy warto zaznaczyć, że bierne palenie, a więc przebywanie w pomieszczeniu, gdzie pali inna osoba, ma  taki sam negatywny wpływ na zdrowie matki i dziecka jak palenie czynne. Ocenia się, że palenie bierne kobiet w ciąży w ilości dwóch godzin dziennie wpływa w istotny sposób na masę urodzeniową dzieci.

Palenie papierosów a wczesna menopauza

Palenie papierosów może przyspieszyć przekwitanie kobiety. Wykazano związek między paleniem papierosów a wczesną menopauzą. Im więcej wypalanych papierosów dziennie, tym szybciej pojawiająca się menopauza. Wiadomo również o wpływie nikotyny na miesiączkowanie u kobiet. Zaobserwowano większa częstotliwość wtórnego braku miesiączki wśród palących kobiet. Wśród osób palących powyżej 20 papierosów dziennie wzrasta o 67% liczba nieprawidłowych krwawień. Stwierdzono również zwiększone ryzyko wystąpienia nieregularnych miesiączek po czterdziestym roku życia. Wśród palących kobiet częściej dochodzi do zabiegów wycięcia macicy w wieku 30-39 lat. Wraz ze wzrostem liczby wypalanych papierosów obserwuje się także wzrost liczby nieprawidłowych krwawień, nieregularnych miesiączek oraz wzrost liczby zabiegów wycięcia macicy.

Palenie papierosów w trakcie ciąży zwiększa ryzyko późniejszej otyłości dzieci

Kontakt płodu z dymem tytoniowym powoduje późniejszą otyłość u dziecka, donosi raport opublikowany online w Archives of General Psychiatry. Wiąże się to prawdopodobnie z subtelnymi zmianami w mózgu, które wywołują preferencję do odżywiania się tłustym jedzeniem.... czytaj więcej

Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia inwazyjnej choroby meningokokowej

Szkody, jakie wywołuje bierne palenie u dziecik stają się coraz bardziej oczywiste. Najnowsze badania opublikowane na ten temat w magazynie BMC Public Health pokazują, iż ekspozycja płodów i dzieci na dym tytoniowy znacząco zwiększa u nich ryzyko wystąpienia inwazyjnej choroby meningokokowej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy