Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wpływ wagi ciała na płodność

Wpływ wagi ciała na płodność

dodane 2016-12-09 13:42

Znaczny niedobór masy ciała, jak również otyłość mogą być czynnikiem ograniczającym płodność kobiety a nawet całkowicie ją ograniczać. Niekontrolowane odchudzanie oraz otyłość wpływają bowiem na zaburzenia owulacji. Waga ciała ma więc znaczenie, kiedy planujemy poczęcie dziecka.

Skrajne przykłady wpływu masy ciała na płodność to anoreksja i bulimia. Te zaburzenia odżywiania mają swoje podłoże psychiczne i wymagają leczenia przez ginekologa-endokrynologa, jak i psychiatrę-psychoterapeutę.

Nieprawidłowa dieta, która wyklucza niektóre składniki również może utrudniać zajście w ciąże. Należy raczej wyeliminować diety odchudzające oraz wegetariańskie. Wśród kobiet stosujących dietę bezmięsną często występują cykle bezowulacyjne.

Krytyczna masa ciała niezbędna do prawidłowego funkcjonowania żeńskiego układu rozrodczego jest szacowana na 43,2 kg przy zawartości tłuszczu 22%.

Utrata masy ciała o 10-15% może skutkować zaburzeniami owulacji, które mogą utrzymywać się jeszcze przez dłuższy okres, pomimo unormowania się masy ciała. Kiedy istnieje problem z zajściem w ciąże, winne mogą być epizody odchudzania w przeszłości.

Otyłość również prowadzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego. W przypadku osób otyłych odchudzanie zwiększa szansę na ciążę. Już obniżenie wagi ciała o 5% przyczynia się do poprawy płodności. Warto wiedzieć, że nie tylko otyłość kobieca jest przyczyną problemów w zajściem w ciąże. Otyłość męska ma wpływ na pogorszenie się jakości plemników.

Mała masa ciała kobiety przed ciążą oznacza zwiększenie ryzyka wcześniactwa  i małej wagi urodzeniowej dziecka.

Planując dziecko zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego. Udowodniono, że suplementacja kwasem foliowym w okresie okołokoncepcyjnym zmniejsza o 70% ryzyko wady cewy nerwowej u dziecka w przypadkach, kiedy jego matka urodziła już dziecko z taką samą wadą w przeszłości.

Otyłość: choroba, która coraz częściej dotyczy zwierząt

Jaki pan taki kram? Według kanadyjekiej pani weterynarz, zwierzęta domowe, tak samo jak i ludzie, są coraz bardziej dotknięte nadwagą, a nawet otyłością. Przyczyną jest oczywiście nadmierne jedzenie. czytaj więcej

Otyłość jest chorobą

Amerykańskie stowarzyszenie American Medical Association oficjalnie nazwało otyłość chorobą, czyli przypadłością, która wymaga leczenia i prewencji. Dr Patrice Harris, członek AMA, wyjaśniał, iż uznanie otyłości za chorobę pozwoli zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna radzi sobie z tym złożonym problemem.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności