Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Walcz z udarem!

Walcz z udarem!

dodane 2012-11-05 09:45

29 października jest Światowym Dniem Udaru Mózgu. Udar mózgu to zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego. Choroba ta jest jedną z przyczyn niepełnosprawności osób dorosłych. Światowy Dzień Udaru Mózgu świętowany jest pod hasłem „Walcz na rzecz mózgu”.

Udar mózgu może być krwotoczny (wywołany wylewem krwi do mózgu) lub niedokrwienny (wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu), przy czym udar niedokrwienny może być również wtórnie ukrwotoczniony. Do udarów krwotocznych zalicza się krwotoki śródmózgowe i podpajęczynówkowe.

We Francji CVA (ang. cerebro-vascular accident ) jest jedną z głównych przyczyn śmierci kobiet w wyniku chorób układu sercowo-naczyniowego. Symptomy choroby powinny być nam zatem znane, ażeby w razie wypadku móc działać jak najszybciej. 16 października tego roku, instytut INVS podał informację, iż udar mózgu dotyka coraz młodsze osoby.

Naukowcy szukają więc sposobów uniknięcia tej choroby, rozpatrując pozytywny wpływ żywności na ryzyko zachorowania na CVA. Badania fińskich naukowców pokazały, że poziom likopenu (przeciwutleniacz obecny m.in. w pomidorach) w organizmie obniża prawdopodobieństwo udaru mózgu nawet o 55%. Inaczej mówiąc, jedzenie pomidorów mogłoby być skuteczną bronią przeciw CVA.

Obok pomidorów w naszej diecie „antyudarowej” powinny znaleźć się czekolada i kawa. Naukowcy szwedzcy twierdzą, że spożycie czekolady oraz kawy zmniejsza ryzyko tej tragicznej w skutkach choroby.

Udar mózgu w kilku liczbach:

15.000 osób umiera na udar mózgu we Francji (1 osoba na 4 minuty).

Udar mózgu zajmuje 3 miejsce w skali ofiar śmiertelnych.

20% osób, które dotknęła ta dolegliwość miała mniej niż 20 lat.

Udar mózgu prowadzi do zatrzymania funkcjonowania części mózgu.

Udar mózgu jest często wyrokiem śmiertelnym dla części mózgu. Przyczyną może być niedokrwienie lub krwotok. Tomografia komputerowa różnicuje udar niedokrwienny i krwotoczny udar mózgu oraz pozwala zlokalizować uszkodzenie mózgu.

Krwotok podpajęczynówkowy stanowi przyczynę około 5% wszystkich udarów. Powstaje najczęściej wskutek pęknięcia tętniaka lub innych wad naczyniowych. Krwotok śródmózgowy stanowi ok. 10-15% wszystkich udarów. Krwawienie występuje najczęściej w okolicy jąder podstawy i torebki wewnętrznej.

Najczęstszą przyczyną jest nadciśnienie tętnicze. Do innych przyczyn należą tętniaki i malformacje naczyniowe, skazy krwotoczne, angiopatia skrobiawicza. Większość udarów jest powodowanych zakrzepami lub zatorami w tętnicach mózgowych.

Ważnym punktem w zapobieganiu udarowi jest śledzenie jego czynników. Na przykład, należy nadzorować ciśnienie. Ciśnienie krwi może być mierzone samodzielnie w domu.

Palenie tytoniu również podnosi ryzyko choroby.
 
Przemijającemu niedokrwieniu mózgu można zapobiegać poprzez regularne przyjmowanie aspiryny. W nagłych wypadkach wymaga choroba hospitalizacji.
 


Ujawnić ryzyko udaru mózgu przy pomocy ołówka

Prosty ołówek może przewidzieć ryzyko nawrotu udaru mózgu u osób starszych, które już mają za sobą jeden incydent naczyniowo-mózgowy, jak stwierdzają badacze ze Szwecji. Udar mózgu, który jest spowodowany przez przerwanie dopływu krwi do danej części mózgu, sprowokowane przez skrzep ... czytaj więcej

Codzienny drink może redukować ryzyko udaru mózgu

Umiarkowane picie alkoholu może obniżyć ryzyko udaru mózgu u kobiety, jak wynika z badania opublikowanego w przeglądzie naukowym Stroke . Badanie to trwało 26 lat i objęło obserwacją dość sporą grupę kobiet – 84 000. W wyniku tych obserwacji, badacze stwierdzili, co następuje: kobiety, które piły niskie ilości alk... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy