Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

W skrócie: wirus ze Schmallenberg z całą pewnością niegroźny dla człowieka

W skrócie: wirus ze Schmallenberg z całą pewnością niegroźny dla człowieka

dodane 2012-03-05 15:01

Niemieckie władze sanitarne i brytyjskie potwierdziły, że wirus ze Schmallenberg, który atakuje hodowle owiec, bydła i kóz w Europie, nie powinien, według wszelkiego prawopodobieństwa, prezentować zagrożenia dla człowieka. Niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o ryzyko infekcji czy też konsumpcji.



Nawet jeżeli zwierzęta hodowlane umierają z jego powodu, to jednakże wirus ten powinien oszczędzić ludzi.

Biorąc pod uwagę aktualny stan wiedzy, instytut Institut Friedrich Loeffler, główna jednostka zajmujaca się badaniami nad zdrowiem zwierząt w Niemczech, przypomina w komunikacie prasowym, że możliwość, iż wirus ze Schmallenberg jest w stanie przenieść się na człowieka, jest bardzo mała.

W rzeczywistości, wirus ten pod względem genetycznym jest bardzo bliski innym orthobunyawirusom, takim jak wirus Akabane, wirus Aino, wirus Shamonda, które nie atakują gatunku ludzkiego. Zresztą, przypominają eksperci, na dzień dzisiejszy nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia pośród ludzkiej populacji.

Ze swej strony, agencja Food Standard Agency, czyli organizacja zajmująca się zdrowiem produktów spożywczych w Wielkiej Brytanii, właśnie zadeklarowała w swoim komunikacie prasowym, iż w świetle aktualnej wiedzy, nic nie pozwala również przypuszczać, że wirus ze Schmallenberg mógłby prezentować jakiekolwiek ryzyko dla konsumentów skażonego mięsa.

Komunikat ten miał na celu uspokojenie mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, gdzie przecież doszło do słynnego na cały świat skandalu szalonych krów, o którym nie da się tak łatwo zapomnieć. Można więc powiedzieć, że populacja brytyjska jest bardzo czuła na punkciem możliwych chorób odzwierzęcych.

Wirus ze Schmallenberg, odkryty w zeszłym roku w niemieckim mieście, któremu zresztą zawdzięcza swoją nazwę, atakuje ssaki hodowlane w Europie.

W czasie infekcji, dorosłe osobniki objawiają jedynie lżejsze symptomy. Z kolei, wirus ze Schmallenberg prowokuje bardzo liczne defromacje u płodów tych zwierząt, które zresztą są przyczyną nadmiernej śmiertelności młodych osobników na łonie stad hodowlanych.

Do tej pory, w Niemczech, które są krajem najbardziej dotkniętym przez tę nową epidemię, naliczono 772 ferm hodowlanych, które są dotknięte tym wirusem (dane na dzień 28 lutego 2012 roku), podczas gdy we Francji – do dnia 23 lutego 2012 roku – stwierdzono 277 ferm hodowlanych zaatakowanych przez wirusa ze Schmallenberg. Wirus ma się przenosić przez komary oraz przez mszyce z rodzaju Culicoides.

Zmutowany wirus ptasiej grypy: strach przed bioterrorystami

Badacze studiujący potencjalnie śmiertelną nową wersję wirusa ptasiej grypy dobrowolnie zawiesili swoje badania na 60 dni, z powodu obaw, iż wirus ten może być użyty jako niszcząca postać bioterroryzmu. Tak przynajmniej wynika z listu opublikowanego w amerykańskich przeglądach naukowych Nature i Science, w zeszłym tygodniu.... czytaj więcej

Nowy wirus grypy odkryty u niemowlaka w Ontario

Nowy wirus grypy został odkryty, kiedy pewne dziecko zostało zarażone dwoma szczepami grypy – wirusem pandemicznym H1N1 oraz wirusem grypy sezonowej H3N2 – donoszą lekarze kanadyjscy. Dziecko w wieku 16 miesięcy, z regionu Toronto zostało hospitalizowane w dniu 24 stycznia 2011 roku i zostało w szpitalu przez 15 godzin, zanim mog... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy