Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

W laboratorium opracowano komórki macierzyste do walki z rakiem

W laboratorium opracowano komórki macierzyste do walki z rakiem

dodane 2014-11-04 08:34

Naukowcy z Harvard Medical School odkryli sposób, w jaki komórki macierzyste można wykorzystywać do walki z nowotworami mózgu. W tym celu przeprowadzono eksperyment na myszach. Komórki macierzyste zaprojektowano genetycznie tak, by produkowały i wydzielały toksyny niszczące raka, nie naruszając przy tym zdrowych komórek organizmu.

W kolejnej części eksperymentu próbie poddany zostanie człowiek. Eksperci mówią, że ta metoda to „przyszłość” terapii nowotworowej.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Stem Cells. Autorami są naukowcy z Massachusetts General Hospital i Harvard Stem Cell Institute, którzy od wielu lat poszukiwali takiego lekarstwa na raka, które działałoby tylko jedynie na komórki niepożądane.

Nowotwór nie potrafi się bronić

Eksperyment na zwierzętach polegał na tym, że pozyskane komórki macierzyste otoczono specjalnym żelem i umieszczono na usuniętym z mózgu myszy nowotworze. Komórki raka uległy zniszczeniu, bo nie potrafiły obronić się przed wydzielanymi przez nie toksynami.

Przewodniczący badaniom dr Khalid Shah mówi, że wyniki te są bardzo pozytywne.

- Toksyny o działaniu antynowotworowym były już z powodzeniem stosowane w terapii różnego typu nowotworów krwi. Nie sprawdzały się natomiast w przypadku nowotworów tkanek stałych – dużo trudniej do nich dotrzeć, a żywotność toksyn jest bardzo krótka. Jednak opracowane dzięki osiągnięciom inżynierii genetycznej komórki macierzyste wszystko zmieniają - mówi Shah.

Chris Mason z University College London dodaje: - To badanie jest sygnałem, że oto nadchodzi nowa era w terapii nowotworowej. Możemy atakować raka poprzez podanie pacjentowi tego mini-lekarstwa, jakim są komórki.

Potrzebne kolejne badania

- Pilnie potrzebujemy skuteczniejszego lekarstwa na raka mózgu. Terapia, jaką zastosowano w tym badaniu, jest dobra dlatego, że dzięki niej lekarstwo trafia dokładnie tam, gdzie jest potrzebne - stwierdza Nell Barrie z Cancer Research w Wielkiej Brytanii.

- Jak dotąd technologię tę sprawdzono jedynie na myszach, w warunkach laboratoryjnych. Jeszcze wiele pracy przed nami, zanim przekonamy się, czy będzie można uczynić z niej skuteczną i bezpieczną terapię dla osób cierpiących na nowotwory mózgu - dodaje.

W najbliższym czasie dr Shah planuje przetestować metodę leczenia komórkami macierzystymi na myszach z glejakiem wielopostaciowym – najczęściej występującym u człowieka nowotworem mózgu. Naukowiec wierzy, że jego terapię będzie można poddać testom klinicznym w ciągu najbliższych pięciu lat.

Anna Orzechowska

Objawy raka mózgu

Obecność guza mózgu oraz jego objawy są uwarunkowane przez jego rodzaje oraz umiejscowienie. Objawy związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym są różne od objawów ogniskowych, czyli zależnych od miejsca w mózgu. czytaj więcej

Stymulacja elektryczna sposobem na leczenie urazów kręgosłupa?

Amerykańscy lekarze zgłosili przypadek czterech, sparaliżowanych mężczyzn, którzy po latach stymulacji elektrycznej ich kręgosłupów, wreszcie byli w stanie stanąć na własnych nogach. Dotąd byli w stanie ruszać palcami, kostkami i kolanami, jednak nie było mowy o chodzeniu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy