Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Utrata węchu może być sygnałem ostrzegawczym

Utrata węchu może być sygnałem ostrzegawczym

dodane 2014-12-23 23:46

Badanie na 3 tys. osób wykazało, że 39% dorosłych z najsłabszym węchem zmarło w ciągu pięciu lat - w przeciwieństwie do zaledwie 10%, które poprawnie zidentyfikowali zapachy.

Naukowcy mówią, że utrata węchu nie powoduje bezpośrednio śmierci, ale może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym. Polecają zasięgać porady lekarskiej przy każdej długotrwałej zmianie.

Naukowcy z University of Chicago poprosili reprezentatywną próbę osób dorosłych w wieku 57-85 do udziału w szybkim teście zapachu. Pięć lat później, około 39% dorosłych, którzy mieli najniższe wyniki (4-5 błędy) zmarło, w porównaniu z 19% z umiarkowaną utratą węchu i tylko 10% ze zdrowym zmysłem węchu (0-1 błędy).

Profesor Jayant Pinto tłumaczy: - Uważamy, że utrata węchu jest jak kanarek w kopalni węgla. To nie bezpośrednio powoduje śmierć, ale jest zwiastunem, który wskazuje pewne uszkodzenia.

Jednak wciąż nie jest pewne, dlaczego węch przyczynia się do utraty żywotności.

Prof. Pinto dodaje: - Zmysł zapachu jest trochę niedoceniany, odgrywa ważną rolę w codziennym życiu. Przeziębienie, alergie, problemy z zatokami, wszystko może wpłynąć na zmysł węchu.

WĘCH MOŻE PRZEWIDZIEĆ DŁUGOŚĆ ŻYCIA

Badanie 3000 osobowe: 39% dorosłych z najbiedniejszym poczuciem węchu były martwe w ciągu pięciu lat - w porównaniu do zaledwie 10%, którzy poprawnie zidentyfikowali zapachy.

Naukowcy mówią, że utrata węchu nie powoduje bezpośrednio śmierci, ale może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym. Polecają zasięgać porady lekarskiej przy każdej długotrwałej zmianie.

Naukowcy z University of Chicago poprosili reprezentatywną próbę osób dorosłych w wieku 57-85 do udziału w szybkim teście zapachu.

Pięć lat później, około 39% dorosłych, którzy mieli najniższe wyniki (4-5 błędy) zmarło, w porównaniu z 19% z umiarkowaną utratą węchu i tylko 10% ze zdrowym zmysłem węchu (0-1 błędy).

Profesor Jayant Pinto tłumaczy:

Uważamy, że utrata węchu jest jak kanarek w kopalni węgla. To nie bezpośrednio powoduje śmierć, ale jest zwiastunem, który wskazuje pewne uszkodzenia.”

Jednak wciąż nie jest pewne, dlaczego węch przyczynia się do utraty żywotności.

Prof. Pinto dodaje:

Zmysł zapachu jest trochę niedoceniany, odgrywa ważną rolę w codziennym życiu. Przeziębienie, alergie, problemy z zatokami, wszystko może wpłynąć na zmysł węchu.”

Natalia Geming, http://www.bbc.com/news/health-29441323

Psychopaci mają straszny zmysł węchu

Nowe badania sugerują, że możemy być w stanie "wywęszyć" psychopatów dzięki ich słabemu wynikowi w testach zapachowych. W badaniu, psychologowie przetestowali nosy więcej niż 70 uczestników, w wieku studenckim, wszyscy byli karani.... czytaj więcej

W skrócie: nie tylko nos ma węch, serce również!

Zmysł węchu ma wiele tajemnic. Wszyscy mamy taki sam system węchowy, ale nie czujemy tego samego zapachu w ten sam sposób. Niektórym zapach maciejki przypomina dzieciństwo i wakacje u babci na wsi, inni niczego z nim nie łączą. czytaj więcej

Zobacz tagi:  utarta wechu

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności