Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ujawnić ryzyko udaru mózgu przy pomocy ołówka

Ujawnić ryzyko udaru mózgu przy pomocy ołówka

dodane 2012-05-12 14:53

Prosty ołówek może przewidzieć ryzyko nawrotu udaru mózgu u osób starszych, które już mają za sobą jeden incydent naczyniowo-mózgowy, jak stwierdzają badacze ze Szwecji. Udar mózgu, który jest spowodowany przez przerwanie dopływu krwi do danej części mózgu, sprowokowane przez skrzep krwi albo krwotok mózgowy, ciężko jest przewidzieć.

A teraz, badacze szwedzcy z uniwersytetu w Uppsala opracowali test rysunkowy, zdolny ujawnić dysfunkcje naczyń krwionośnych w mózgu, a tym samym przewidzieć ryzyko nawrotów po pierwszym incydencie naczyniowo – mózgowym.

Artykuł na temat tego badania został opublikowany w przeglądzie specjalistycznym British Medical Journal.

W jaki sposób doszło do tego odkrycia?

Przez czternaście lat, badacze szwedzcy obserwowali 1 000 mężczyzn w dobrym zdrowiu, w wieku od 65 lat do 75 lat. Mężczyźni ci byli poddawani przeróżnym doświadczeniom, trochę na obraz zabaw dziecięcych.

Jedno z tych zadań polegało na połączeniu liczb między sobą tak, aby powstał obrazek. Uczestnicy musieli więc kreślić linie między ponumerowanymi punktami w porządku rosnącym, najszybciej jak to możliwe, aby można było zmierzyć ich prędkość psychomotoryczną.

Pod koniec tego testu, nazwanego „trail making test” , mężczyźni dostawali ocenę od 0 do 30, przy czym 0 oznaczało najgorszy wynik, a 30 najlepszy.

Uczestnicy tego badania przeszli również wiele testów kognitywnych, które oceniały ich pamięć, ich zdolności matematyczne (dokonywanie obliczeń), a także ich zmysł orientacji.

Rezultat? W latch 1991 – 2006, 155 mężczyzn miało udar mózgu, z czego 22 zmarło w ciągu miesiąca po ataku, a 84 w ciągu dwóch i pół roku po incydencie. Porównując ich rezultaty, jakie osiągali w testach, badacze z uniwersytetu w Uppsala odkryli, że ci mężczyźni, którzy otrzymywali najgorsze wyniki w testach, byli trzykrotnie bardziej zagrożeni śmiercią niż ci, których wyniki w testach były wysokie.

Ćwiczenie proste i mało kosztowne

Jest to bardzo interesujące badanie, ponieważ sugeruje ono, że w mózgu mogą istnieć bardzo wczesne zmiany, które mogą przepowiadać późniejszy udar mózgu , mówi doktor Clare Walton z angielskiego stowarzyszenia ofiar udaru mózgu, (AVC Stroke Association).

Z całą pewnością, chodzi tutaj o małe badanie i nie wiemy dlaczego właściwie niektórzy mężczyźni mieli problemy z łączeniem punktów, a inni nie , mówi doktor Clare Walton. Ale wiemy, że to zadanie, jeżeli jest ciężkie do wykonania, podkreśla ryzyko wystąpienia incydentu naczyniowo – mózgowego, ciężkiego, a nawet śmiertelnego. Z taką wiedzą, możemy pozwolić zagrożonym osobom skorzystać z leczenia prewencyjnego.

Doktor Bernice Wiberg, główna autorka tego badania, dodaje jeszcze, że testy te są bardzo proste, mało kosztowne i bardzo łatwo zastosować je w badaniach klinicznych. Testy te mogą być stosowane w uzupełnieniu do już istniejących badań, a ich zaletą jest to, że mogą przewidzieć poważne zagrożenie zgonem.

Każdego roku, na całym świecie, ogromna liczba osób pada ofiarą incydentu naczyniowo – mózgowego. Po pierwszym udarze, ryzyko powtórki jest bardzo duże: ocenia się je na 30 % - 43%, w ciągu pięciu kolejnych lat. Prosty i tani test może więc być sporym ułatwieniem.

Codzienny drink może redukować ryzyko udaru mózgu

Umiarkowane picie alkoholu może obniżyć ryzyko udaru mózgu u kobiety, jak wynika z badania opublikowanego w przeglądzie naukowym Stroke . Badanie to trwało 26 lat i objęło obserwacją dość sporą grupę kobiet – 84 000. W wyniku tych obserwacji, badacze stwierdzili, co następuje: kobiety, które piły niskie ilości alk... czytaj więcej

Zaniki pamięci mogą wynikać z cichego udaru mózgu

Incydent naczyniowo-mózgowy niewykryty wydaje się być jedną z przyczyn zaniku pamięci, według pewnego amerykańskiego badania. Dostarcza to dodatkową opowiedź na spadek niektórych zdolności kognitywnych. I być może na chorobę Alzheimera...... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy