Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

To genetyka, a nie środowisko odgrywa większą rolę w rozwoju autyzmu

To genetyka, a nie środowisko odgrywa większą rolę w rozwoju autyzmu

dodane 2014-07-29 09:25

Genetyka odgrywa większą rolę w rozwoju autyzmu niż przyczyny środowiskowe, jak podają najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Genetics.

Badania wykazały, że 52% wszystkich czynników zachorowań na autyzm opiera się na właśnie na genetyce, podczas gdy tylko 2,6% jest przypisanych do spontanicznych mutacji spowodowanych przez, między innymi, czynniki środowiskowe.

- Te wariacje genetyczne są na tyle powszechne wśród ludzi, że większość z nas może je posiadać - twierdzi Joseph Buxbaum, badacz z Mount Sinai School of Medicine, i jeden z głównych autorów na badania. - Każdy z nich ma niewielki wpływ na wystąpienia autyzmu, ale już ich setki lub tysiące mogą oznaczać wysokie ryzyko. -dodaje

Korzystając ze Szwedzkiego Rejestru Zdrowia, naukowcy porównali 3000 osób z autyzmem z 3000 osób bez podobnych objawów, by określić stopień, w jakim powszechne oraz rzadkie geny, a także spontaniczne mutacje, przyczyniają się do ryzyka wystąpienia autyzmu. Autorzy badania porównali wyniki 1,6 mln szwedzkich rodzin, u których zidentyfikowano genetyczny czynnik ryzyka.

Mimo, że spontaniczne mutacje stanowią tylko niewielki procent ryzyka autyzmu, ich wpływ jest znaczący.

Chris Gunter, badacz autyzmu w Marcus Autism Center i profesor na Emory University School of Medicine, twierdzi, że wyniki badań są podobne do opisanych już w innych badaniach.

- Nie istnieje jeden gen autyzmu - powiedział Gunter. - Istnieje natomiast wiele różnych odmian genetycznych, które przyczyniają się trochę do wzrostu ryzyka rozwinięcia się zespołu objawów zdiagnozowanych jako autyzm.

Dodał, że wciąż nie wiemy dokładnie, na ile te różne czynniki przyczyniają się do rozwoju autyzmu.

Dopiero gdy naukowcy zgromadzą więcej danych na temat ludzi dotkniętych autyzmem, nowe badania będą mogły pomóc w rozwoju "oceny ryzyka", które pomoże pacjentom określić prawdopodobieństwo zachorowania wśród członków rodziny.

Anna Migdał

Objawy autyzmu

Można wyróżnić trzy kategorie symptomów autyzmu. Pirwszy dotyczy zaburzeń społecznych, drugi zaburzeń komunikacji oraz ograniczone i stereotypowe wzorce zachowań. czytaj więcej

Elektrody w mózgu redukują objawy autyzmu

Objawy autyzmu u chłopca dotkniętego poważną postacią tego zaburzenia zmniejszają się po zastosowaniu metody zwanej głęboką stymulacją mózgu. Autyzm może objawiać się na wiele sposobów u różnych osób. Zaburzenie to charakteryzują problemy dotyczące komunikacji i relacji społecznych. Autyzmowi mogą towa... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy