Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Test muffinowy może pomóc w diagnozowaniu cukrzycy

Test muffinowy może pomóc w diagnozowaniu cukrzycy

dodane 2011-11-07 11:35

Glukozowy drink, który jest używany w diagnozie tej choroby, nie jest dobrze tolerowany przez niektórych ludzi. Przeprowadzanie „muffinowego testu” u ludzi zagrożonych cukrzycą może pomóc lekarzom w rozpoznawaniu choroby i jej znaków ostrzegawczych, według nowego badania.


Testy na cukrzycę i jej prekursora, czyli upośledzoną tolerancję glukozy, sprawdzają w jaki sposób ciało posługuje się glukozą, czyli pewnym typem cukru. W powszechnym teście, nazywanym doustnym testem tolerancji glukozy, dana osoba pości całą noc, a potem pije słodki roztwór, podczas gdy lekarze monitorują, w jaki sposób jej ciało reaguje i jak się zachowuje cukier we krwi.

badacze zastanawiają się teraz, czy ludzie nie woleliby, na przykład, zjeść muffinkę, zamiast pić napój glukozowy. I czy taki test nie dałby lekarzom lepszego obrazu tego, w jaki sposób ciało radzi sobie z prawdziwym jedzeniem.

Kobiety naprawdę nienawidzą tego badania, mówi doktor Michael Traub z Albert Einstein College of Medicine w Bronx, w Nowym Jorku, wypowiadając się na temat doustnego testu tolerancji glukozy. Nie jest to przyjemny test, wyjaśnia badacz, a wielu ludzi często jest chorych w wyniku wypicia tego napoju. A muffinka bardziej przypomina to, co ludzie naprawdę jedzą, dlatego też może być bardziej adekwatnym testem.

Badania sugerują, że test muffinkowy był w stanie zdiagnozować kobiety z upośledzoną tolerancją glukozy i byłby tańszy niż standardowy roztwór cukru. Ale badacze niezwiązani z tym doświadczeniem zastanawiają się, czy lekarze naprawdę potrzebują „dobrze wypieczonego testu” – i jak dokładny on będzie, przede wszystkim.

Muffinki są wszędzie inne, mówi doktor William Herman, dyrektor centrum badań nad cukrzycą Michigan Diabetes Research and Training Center w Ann Arbor – podczas gdy lekarze bardzo dobrze wiedzą co dokładnie jest w napoju glukozowym i mogą ocenić, jak każda osoba reaguje na ten napój.

Opracowanie standaryzowanej muffinki w całych Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie, cóż, to może być prawdziwe wyzwanie,
stwierdza doktor William Herman. Posługiwanie się napojem glukozowym jest prawdopodobnie bardziej dokładne i wygodne. Roztwór ma bowiem dłuższy okres życia. I dokładnie wiemy, co się w nim znajduje.

Omawiane badanie objęło 73 kobiety w wieku od 40 lat do 50 lat. Po całej nocy postu, pacjentki dostały muffinki z lokalnej piekarni – czekoladowe, kukurydziane i jagodowe. Dwie godziny później, doktor Michael Traub oraz jego koledzy zmierzyli poziom glukozy w ich krwi, aby określić, w jaki sposób ciało posłużyło się cukrem zawartym w muffince.

Mniejsza grupa 12 kobiet również została poddana standardowemu doustnemu testowi tolerancji glukozy, polegającemu na wypiciu roztworu cukru. Według testu muffinkowego, osiem z 73 kobiet miało upośledzoną tolerancję glukozy, a ponad połowa z tych przypadków zostałaby pominięta w regularnym teście krwi zrobionym po nocy postu, donoszą badacze w magazynie Menopause.

Muffinowy test zdiagnozował dwie kobiety z 12-osobowej grupy z wczesnymi oznakami cukrzycy. Jedna z nich została również wykryta w doustnym teście tolerancji glukozy.

Doktor Michael Trau mówi, że muffinka, która kosztuje około jednego dolara, jest tańsza niż pięciodolarowa butelka roztworu glukozy, i w dodatku nie spowodowała żadnych dolegliwości żołądkowych u testowanych kobiet, w odróżnieniu do napoju.

Nawet biorąc pod uwagę to, że muffinki mogą się zmieniać z zależności od miejsca, można przypuszczać, że taki test da raczej przekonujące rezultaty, ale potrzeba oczywiście o wiele szerszych badań, aby potwierdzić uzyskane tutaj rezultaty.

Leczenie ludzi z wczesnymi problemami zapowiadającymi cukrzycę, podawanie im leków albo doradzanie utratę wagi oraz aktywności fizycznej, może pomóc opóźnić albo całkowicie zapobiec cukrzycy,
stwierdza jeszcze doktor William Herman.

Odkryto sensor glukozy, który może pomóc w leczeniu cukrzycy

Istnieje enzym w mózgu, który odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i kontroli poziomu glukozy we krwi. Mechanizm jego działania zdaje się mieć związek zarówno z cukrzycą typu 1, jak i typu 2, twierdzą amerykańscy badacze. Sugerują oni, że odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia cukrzycy.... czytaj więcej

Odkrycie "czujnika glukozy" w mózgu pomoże opracować nowe metody leczenia cukrzycy

"Czujnik glukozy" to enzym znajdujący się w mózgu, który odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. To podstawowy mechanizmem, który  wydaje się łączyć zarówno cukrzycę typu 1 i typu 2 ? uważają amerykańscy badacze, którzy sugerują, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy