Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Terapia świetlna może pomóc w leczeniu bólu

Terapia świetlna może pomóc w leczeniu bólu

dodane 2014-04-16 13:12

Na Uniwersytecie Stanforda odkryto niekonwencjonalną metodę łagodzenia bólu. Okazuje się, że zamiast połykania dużej ilości pigułek, można będzie korzystać z terapii świetlnej, która ma likwidować największe dolegliwości bólowe. Odkrycie naukowców może zrewolucjonizować obecne podejście do uśmierzania bólu.

Światło uśmierza ból

Badacze odkryli, że światło oddziałuje na nasze komórki nerwowe, które mogą być przez nie kontrolowane. Podczas eksperymentu udało się za pomocą żółtej wiązki światła złagodzić ból u myszy. "To zupełnie innowacyjne podejście, które może zmienić świat medycyny"- mówi kierownik przedsięwzięcia Scott Delp, profesor Uniwersytetu w Stanfort.

Czym jest optogenetyka?

Jest to technika wstrzykiwania do organizmu białek, które są wrażliwe na bodźce świetlne. Owe białka są podstawą w leczeniu światłami. Metoda została odkryta przypadkowo, kiedy profesor Deisseroth badał wpływ wiązek światła na pobudzanie niektórych regionów mózgu. Jak się potem okazało terepia świetlna może doskonale sprawdzać się w kontrolowaniu aktywności komórek nerwowych.

Terapia świetlna nadzieją na przyszłość

"Terapia świetlna może zlikwidować każdy ból. To nowa metoda, która ma ogromny potencjał, by pomóc milionom cierpiących ludzi. Obecnie stosuje się tysiące tabletek, które mają na celu łagodzenie bólu, a może w przyszłości lekarze będą po prostu stosować światło, by pomóc pacjentow". - mówi Linda Porter z Narodowego Instytutu Chorób Neurologicznych.

Opsyny w leczeniu

Opsyny (światłoczułe białka) używane są także przy badaniu kontrolowania uczucia głodu. Deisseroth wraz ze swoimi współpracownikami zauważył, że ta sama optogenetyczna technika, która wspomaga badania mózgu może także mieć wpływ na komórki nerwowe. Ta metoda może pomóc w walce z chorobami neurologicznymi, a nawet w leczeniu alkoholizmu.

Monika Kachniarz

Objawy bólu głowy

Istnieje różne rodzaje bólów głowy i tak samo różne przyczyny ich powstawania. Ból głowy może być ćmiący, pulsujący, tępy obejmujący jedną lub obie półkole głowy. Często ból głowy jest skutkiem ubocznym jakiejś choroby lub sygnałem informującym, że coś jest nie tak z naszym układem nerwowym. Zwykle bóle głowy mogą by... czytaj więcej

Rozproszenie uwagi redukuje ból, jak stwierdza badanie

Kiedy odrywasz własne myśli od bólu, zaczyna boleć o wiele mniej, jak sugeruje nowe badanie. Badanie zostało opublikowane w naukowym magazynie Psychological Science. Uczestnicy eksperymentu, którzy zostali poddani lekkiemu bólowi w przedramieniu, donosili o znacznie mniejszym dyskomforcie, kiedy poproszono ich o zrobienie o... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy