Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

dodane 2014-11-10 11:18

Psychoterapia i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom zmagającym się z depresją związaną z menopauzą, twierdzą badacze. Do tej pory za mało badań skupiało się na alternatywnych metodach walki z depresją. Jak dodają badacze, nie wszystkie kobiety chcą leczyć ją farmakologicznie.

Winne hormony

- Kiedy zaczęłam się tym zajmować, byłam zaskoczona tym, że brakuje innych metod leczenia, od tych farmakologicznych i hormonalnych. To dziwne, biorąc pod uwagę, jakie skutki uboczne mogą mieć terapie hormonalne i przyjmowanie antydepresantów - mówi dr Sheryl Green, autorka badań.

Menopauza to normalny etap w życiu kobiety, ale często towarzyszy jej szereg dokuczliwych dolegliwości - gorące poty, problemy ze snem oraz - w prawie połowie przypadków - depresja.

Według niektórych badaczy, przyczyną depresji w tym przypadku mogą być wahania poziomu hormonów w organizmie kobiety. Terapia hormonalna lub przyjmowanie antydepresantów może załagodzić te objawy.

Alternatywne metody leczenia

Badacze z Women’s Health Concerns Clinic w stanie Ontario postanowili sprawdzić, jak terapia kognitywna i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom przechodzącym menopauzę.

Terapia kognitywna może ułatwić kobietom odzyskanie pewności siebie, a techniki mindfullness - nauczyć, jak radziś sobie ze stresem i być bardziej wyrozumiałą dla samej siebie.

W 2013 roku naukowcy przebadali 5 126 kobiet. Okazało się, że te z pacjentek, które cierpiały na depresję i rozpoczęły terapię kognitywną, szybko odczuły poprawę. 25% z nich udało się całkiem pokonać chorobę. Poprawę przynosiły także m.in. udział w szkoleniach, relaksacja mięśni, ćwiczenia rozluźniające i techniki mindfullness.

W niektórych przypadkach terapia kognitywna nie przynosiła jednak ulgi. Jak wyjaśnia dr Green, należy wówczas dostosować terapię do indywidualnych potrzeb i obaw pacjentki. - Biorąc pod uwagę brak skutków ubocznych, naprawdę warto spróbować tej metody walki z depresją. Sama w ten sposób pracuję z pacjentkami, które chcą uniknąć przyjmowania lekarstw - i naprawdę udaje mi się im pomóc - mówi autorka badania.

Gabriela Będkowska

Menopauza: nowe lekarstwo przeciwko uderzeniom gorąca?

Kilka sesji... terapii behawioralnej, nawet w wersji „zrób to sam”, może pomóc niektórym kobietom w uśmierzaniu uderzeń gorąca, które są jednym z objawów menopauzy, jak stwierdza nowe badanie przeprowadzone w Zjednoczonym Królestwie. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie specjalisty... czytaj więcej

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób serca

Kobiety, które wcześniej doświadczają menopauzy, są bardziej narażone na choroby serca i wylew – wykazały najnowsze badania przeprowadzone na uczelni Johns Hopkins. „Jeśli lekarz jest świadomy tego, iż jego pacjentka wkroczyła w okres menopauzy przed 46 rokiem życia, staje się bardziej wyczulony na przypadłości zwi?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy