Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

dodane 2014-11-10 11:18

Psychoterapia i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom zmagającym się z depresją związaną z menopauzą, twierdzą badacze. Do tej pory za mało badań skupiało się na alternatywnych metodach walki z depresją. Jak dodają badacze, nie wszystkie kobiety chcą leczyć ją farmakologicznie.

Winne hormony

- Kiedy zaczęłam się tym zajmować, byłam zaskoczona tym, że brakuje innych metod leczenia, od tych farmakologicznych i hormonalnych. To dziwne, biorąc pod uwagę, jakie skutki uboczne mogą mieć terapie hormonalne i przyjmowanie antydepresantów - mówi dr Sheryl Green, autorka badań.

Menopauza to normalny etap w życiu kobiety, ale często towarzyszy jej szereg dokuczliwych dolegliwości - gorące poty, problemy ze snem oraz - w prawie połowie przypadków - depresja.

Według niektórych badaczy, przyczyną depresji w tym przypadku mogą być wahania poziomu hormonów w organizmie kobiety. Terapia hormonalna lub przyjmowanie antydepresantów może załagodzić te objawy.

Alternatywne metody leczenia

Badacze z Women’s Health Concerns Clinic w stanie Ontario postanowili sprawdzić, jak terapia kognitywna i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom przechodzącym menopauzę.

Terapia kognitywna może ułatwić kobietom odzyskanie pewności siebie, a techniki mindfullness - nauczyć, jak radziś sobie ze stresem i być bardziej wyrozumiałą dla samej siebie.

W 2013 roku naukowcy przebadali 5 126 kobiet. Okazało się, że te z pacjentek, które cierpiały na depresję i rozpoczęły terapię kognitywną, szybko odczuły poprawę. 25% z nich udało się całkiem pokonać chorobę. Poprawę przynosiły także m.in. udział w szkoleniach, relaksacja mięśni, ćwiczenia rozluźniające i techniki mindfullness.

W niektórych przypadkach terapia kognitywna nie przynosiła jednak ulgi. Jak wyjaśnia dr Green, należy wówczas dostosować terapię do indywidualnych potrzeb i obaw pacjentki. - Biorąc pod uwagę brak skutków ubocznych, naprawdę warto spróbować tej metody walki z depresją. Sama w ten sposób pracuję z pacjentkami, które chcą uniknąć przyjmowania lekarstw - i naprawdę udaje mi się im pomóc - mówi autorka badania.

Gabriela Będkowska

Menopauza: nowe lekarstwo przeciwko uderzeniom gorąca?

Kilka sesji... terapii behawioralnej, nawet w wersji „zrób to sam”, może pomóc niektórym kobietom w uśmierzaniu uderzeń gorąca, które są jednym z objawów menopauzy, jak stwierdza nowe badanie przeprowadzone w Zjednoczonym Królestwie. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie specjalisty... czytaj więcej

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób serca

Kobiety, które wcześniej doświadczają menopauzy, są bardziej narażone na choroby serca i wylew – wykazały najnowsze badania przeprowadzone na uczelni Johns Hopkins. „Jeśli lekarz jest świadomy tego, iż jego pacjentka wkroczyła w okres menopauzy przed 46 rokiem życia, staje się bardziej wyczulony na przypadłości zwi?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności