Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Stary lek może wskazać drogę do leczenia cukrzycy i otyłości

Stary lek może wskazać drogę do leczenia cukrzycy i otyłości

dodane 2013-02-13 09:07

Naukowcy z University of Michigan’s Life Sciences Institute odkryli, że nieużywany już lek na astmę, amleksanoks, pomaga w leczeniu otyłości, cukrzycy i otłuszczenia wątroby u myszy. Alan Saltiel, dyrektor Life Science’s Institute, twierdzi, że diety są nieefektywne w przypadku niektórych ludzi, gdyż ich organizmy dostosowują się do zmniejszonej ilości kalorii poprzez obniżenie metabolizmu.

Naukowcy zbadali, że amleksanoks usprawnia metabolizm u myszy, u których w organizmie odkłada się zbyt dużo kalorii.

W Japonii, gdzie amleksanoks jest obecny na rynku od 25 lat, różne jego formuły są nadal używane do leczenia astmy. W Stanach Zjednoczonych używa się go z kolei do leczenia zgorzelinowych zapaleń.

Saltiel wraz z grupą specjalistów bada teraz, czy amleksanoks będzie mógł być wykorzystany do leczenia otyłości i cukrzycy u ludzi. Naukowcy pracują także nad zoptymalizowaniem formuły leku.

Odkrycia badaczy potwierdzają założenie, że dla utrzymania balansu metabolicznego kluczowe są dwa geny: IKKE i TBK1. Działają one na zasadzie „hamulca” dla metabolizmu.

Zauważono, że amleksanoks osłabia u myszy działanie tych genów i tym samym pobudza procesy metaboliczne. W konsekwencji myszy spalają więcej kalorii i prawdopodobnie również mniej ich gromadzą. 

Według Saltiela badanie pokazuje, że przynajmniej w przypadku myszy geny IKKE i TBK1 są w dużej mierze odpowiedzialne za utrzymywanie się masy dużej ciała, gdyż zwiększają odkładanie się kalorii i zmniejszają ich spalanie.

Poprzez blokowanie działania tych genów za pomocą amleksanoksu można przyśpieszyć metabolizm, zredukować masę ciała i otłuszczenie wątroby oraz złagodzić cukrzycę.
 
Naukowcy nie wiedzą jednak jeszcze, czy te same procesy zachodzą w ludzkim organizmie, ani czy uda się znaleźć formułę amleksanoksu bezpieczną dla człowieka oraz efektywną w leczeniu otyłości i cukrzycy. Zapowiadają jednak, że będą prowadzić dalsze badania.  

Otyłość: rosnące zagrożenie dla zdrowia Kanadyjczyków

Stały wzrost poziomu otyłości w kraju może bardzo poważnie dotknąć wydolność kanadyjską w dziedzinie zdrowia, według Conference Board w Kanadzie. W 2008 roku, blisko jedna czwarta populacji Kanadyjskiej była otyła. czytaj więcej

Astma postępuje

Badacze z Quebeku przedstawiają nowy dokument, który ma przynieść nowe informacje na temat astmy, która jest chorobą układu oddechowego najpowszechniejszą w całym kraju. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy