Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Spanie na brzuchu może zwiększyć ryzyko nagłej śmierci u osób cierpiących na epilepsję

Spanie na brzuchu może zwiększyć ryzyko nagłej śmierci u osób cierpiących na epilepsję

dodane 2015-02-11 13:00

Stwierdzono to na podstawie badań, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Neurology. W Polsce żyje ok. 400 tys. epileptyków. Chociaż choroba może wystąpić w każdym wieku, jest najczęstsza wśród dzieci i osób starszych.

Ten stan cechują, tzw. napady padaczkowe, spowodowane przez zaburzenia elektrycznej aktywności mózgu. Epilepsja jest diagnozowana zazwyczaj wtedy, gdy dana osoba doświadcza dwóch lub więcej nieprowokowanych napadów.

Obecnie nie ma leku na epilepsję, ale częstotliwość napadów i ich intensywność można zmniejszyć poprzez regularne przyjmowanie leków. Niestety, część chorych nie reaguje na leczenie. Jest to tzw. padaczka lekooporna.

Według Dr. Jamesa Tao z Uniwersytetu w Chicago, w przypadku epilepsji lekoopornej śmierć może nastąpić nagle i niespodziewanie w trakcie snu. Jest to główna przyczyna śmierci osób dotkniętych tę chorobą.

Dr Tao i jego współpracownicy postanowili ustalić, czy niektóre pozycje w czasie snu wpływają na ryzyko nagłej śmierci.

Pozycja na brzuchu głównym czynnikiem ryzyka

Przeanalizowano dane z 1106 badań, korzystając z następujących baz danych: PubMed, Web of Science oraz Scopus. Zespół znalazł wyniki 25 badań, dotyczących 253 przypadków nagłej śmierci, która nastąpiła u pacjentów z epilepsją, a pozycje ciała w momencie śmierci zostały udokumentowane.

Naukowcy odkryli, że w 73,3% przypadków, pacjenci zmarli w trakcie leżenia na brzuchu, podczas gdy pozostałe 26,7%, w innych pozycjach.

Zespół zauważył, że 11 przypadków nagłej śmierci było monitorowanych przez wideo- i elektroencefalografię (EEG). We wszystkich 11 przypadkach, pacjenci zmarli podczas spania na brzuchu.

Badacze wyodrębnili podgrupę 88 pacjentów i odkryli, że ci poniżej 40. roku życia byli czterokrotnie bardziej narażeni na nagłą śmierć w trakcie spania na brzuchu niż pozostali. Przyczyny tego nie są do końca jasne.

Naukowcy stwierdzili, że mechanizmy w przypadku nagłej śmierci w trakcie snu u epileptyków mogą być podobne do tych w przypadku nagłej śmierci łóżeczkowej.

Przyczyną epilepsji mogą być m.in. udar, guz mózgu, urazowe uszkodzenie mózgu lub infekcje centralnego układu nerwowego, ale w wielu przypadkach przyczyna jest nieznana.

Zuzanna Kućma

Jeden na pięciu dorosłych cierpiących na epilepsję ma także objawy ADHD

Wyniki opublikowane w magazynie ?Epilepsia? sugerują, że około 20% pacjentów cierpiących na epilepsję posiada także objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. czytaj więcej

Gruźlica lekooporna: winne są programy leczenia w Indiach

To właśnie nieadekwatne programy leczenia gruźlicy w Indiach, a także brak regulacji sprzedaży leków, które zwalczają tę chorobę, są odpowiedzialne za coraz większą liczbę przypadków gruźlicy lekoopornej. Lekoopornej, to znaczy takiej, którą ciężko wyleczyć, ponieważ bakterie odpowiedzialne za gruźlic?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy