Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Słońce może przedłużyć ci życie

Słońce może przedłużyć ci życie

dodane 2013-05-09 10:18

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych pozwala obniżyć ciśnienie krwi i zredukować ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca. A nawet przedłużyć życie, jak sugeruje nowe badanie University of Edinburgh. Okazuje się, że kiedy nasza skóra ma kontakt z promieniami słońca, w naczyniach krwionośnych zostaje uwolniony składnik – tlenek azotu - który pozwala obniżyć ciśnienie.

Naukowcy mówią teraz, że ekspozycja na słońce poprawia zdrowie ogólnie, a korzyści zdrowotne płynące z obniżenia ciśnienia krwi znacznie przeważają ryzyko zachorowania na raka skóry.

Choroba serca i udar mózgu związane z nadciśnieniem prowadzą do ok. 80 razy więcej zgonów niż rak skóry, według danych naukowych.

Co więcej, produkcja tlenku azotu nie jest powiązana z produkcją witaminy D, której poziomy również rosną pod wpływem słońca. Do tej pory uważano jednak, że to wzrost poziomów witaminy D w organizmie całkowicie wyjaśnia dobroczynne działanie słońca na ludzkie zdrowie.

Szkoccy badacze zmierzyli ciśnienie krwi u 24 ochotników, którzy skorzystali z lamp opalających w dwóch sesjach po 20 minut. W trakcie jednej sesji na skórę uczestników działały zarówno promienie UV, jak i ciepło lamp. W drugiej, jedynie ciepło - promieniowanie zostało zablokowane.

Okazało się, że ciśnienie krwi u uczestników spadło znacząco po ekspozycji na promieniowanie UV. Po sesji jedynie z ciepłem lamp nie stwierdzono żadnych zdrowotnych korzyści.

Z tego eksperymentu badacze wyciągnęli wniosek, że promieniowanie UV pochodzące ze słońca może wpływać korzystnie na zdrowie ludzkie.
data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności