Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rzadki rak płuc: na tropie kóz!

Rzadki rak płuc: na tropie kóz!

dodane 2011-10-08 08:49

Czy istnieje jakiś związek między rakiem płuc, który generalnie dotyka niektórych zwierząt, a podobną postacią, która dotyka – w rzadkich przypadkach – człowieka? Takie pytanie postawiła sobie ekipa naukowców francuskich z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego (CHU) w Lyon.

Według prac przeprowadzonych przez ten zespół, zawodowy kontakt z kozami może być związany z większym ryzykiem zachorowania na rzadką postać raka płuc – gruczolakoraka płuc, czyli raka oskrzelikowo-pęcherzykowego.

Choroba kobiet?

Ta postać raka, czyli rak oskrzelikowo-pęcherzykowy dotyka głównie kobiety i stanowi od 10% do 15% nowotworów płucnych, które nie są związane z nikotynizmem, jak wyjaśnia doktor Nicolas Girard, onkolog i pulmunolog z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego (CHU) w Lyon.

W czasie kongresu Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego (ERS) w Amsterdamie (Holandia), specjalista ten przedstawił swoją pracę, przeprowadzoną na 44 pacjentach cierpiących właśnia na raka oskrzelikowo-pęcherzykowego.

Grupa kontrolna składała się z chorych dotkniętych rakiem płuc w jego najbardziej „klasycznej” formie, czyli tej, która jest związana z nikotynizmem. Wszyscy pacjenci odpowiedzieli na kwestionariusz, zawierający pytania na temat ich środowiska.

Przykładowe pytania? Czy była Pani/czy był Pan szczególnie narażony na kontakt z niektórymi zwierzętami? Jaki zawód Pani wykonywała/Pan wykonywał? Pali Pani/Pan papierosy? Czy ma Pani/Pan w rodzinie palące osoby?...

Jeśli chodzi o grupę z gruczolakorakiem, który nas tutaj interesował, stwierdziliśmy najpierw to, co było już wcześniej znane: że ta dolegliwość dotyczy głównie kobiet, w dodatku kobiet niepalących, wyjaśnia doktor Nicolas Girard.

Ale, poza tym, stwierdziliśmy również, iż istnieje związek z kontaktem z kozami. Pacjenci, których to dotyczyło, byli przede wszystkim rolnikami. Nawet jeśli jest to dopiero wstępny wynik, to jednakże daje wiele do myślenia.

Trop retrowirusa

Wyjaśnienia? Na tę chwilę, to tylko przypuszczenia, jak wyjaśnia specjalista. Zespół naukowców, którym kierował doktor Nicolas Girard, wraz z kolegami z instytutu INRA (Narodowy Instytut Badań Rolniczych, Institut national de la Recherche agronomique), zaobserwował, że ta choroba generalnie objawia się u owiec.

Chodzi również o postać gruczolakoraka związanego, jak się wydaje, z retrowirusem. Ta postać raka, bez wątpienia, może się przenosić drogą powietrzną. Objawia się on kaszlem, zadyszką, chudnięciem oraz obfitą wydzieliną z nosa.

Doktor Nicolas Girard zapytuje: czy dotyka on również  kóz, a następnie człowieka?

Dlatego też, jego zespół poszedł tym tropem, aby dowiedzieć się, czy zawodowy kontakt z tymi zwierzętami naprawdę może być zwiazany z tą chorobą.

Konkluzje

Doktor Nicolas Girard podkreśla fakt, iż jego badanie kładzie nacisk na postaci raka płuc niezwiązane z nikotynizmem. Chodzi więc tutaj o bardzo ważne i duże pole badań.

Rak płuc: nowy test oddechowy

Badacze amerykańscy stwierdzają, iż udało im się opracować test oddechowy, który pozwala wykryć raka płuc. Test ten może identyfikować pewien podtyp raka płuc – gruczolakoraka albo płaskonabłonkowego – z precyzją graniczącą z 90%.... czytaj więcej

Rak płuc: 800 000 zgonów mniej

Jak wielu zgonom można zapobiec dzięki rzucaniu palenia albo… nie sięgając nigdy po papierosa? Osiemset tysięcy, taką liczbę przedstawia nowe badanie opublikowane w Journal of the National Cancer Institute . Jest to liczba, która przypada na lata 1975 – 2000, w samych tylko Stanach Zjednoczonych, a badanie zostało sfinan... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy