Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rozwodnicy bardziej narażeni na zawały

Rozwodnicy bardziej narażeni na zawały

dodane 2015-04-25 09:52

Naukowcy z USA donoszą: prawdopodobieństwo zawału serca jest znacznie większe wśród rozwodników. Po zbadaniu 15 827 osób zaobserwowano, że najbardziej zagrożone są kobiety i nawet ponowne wyjście za mąż niewiele zmniejszało ryzyko.

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Circulation, dowiodło, że chroniczny stres powiązany z rozwodem wywiera długotrwały wpływ na organizm. The British Heart Foundation wymaga jednak dodatkowych badań zanim zakwalifikuje rozwód jako czynnik ryzyka zawału serca. Wiadomo już, że śmierć bliskiej osoby znacznie podnosi ryzyko zawału. Teraz zespół naukowców z Duke University wykazał podobny efekt występujący po rozwodzie.

W czasie trwania badania, w latach 1992-2010, około jednej trzeciej ludzi rozwiodło się przynajmniej raz. Wśród badanych kobiet po jednym rozwodzie ryzyko zawału serca wzrastało o 24% w porównaniu z tymi pozostającymi w trwałym związku. Wśród kobiet po kilu rozwodach – aż o 77%. Wśród mężczyzn po jednym rozwodzie ryzyko wzrastało o zaledwie skromne 10%, zaś wśród tych po kilku rozwodach – o 30%. Jest to wynik porównywalny z tym powodowanym przez nadciśnienie bądź cukrzycę, a więc znaczny, zauważa prof. Linda George, jedna z naukowców. W wypadku zawarcia ponownego małżeństwa u kobiet ryzyko zmniejszało się zaledwie odrobinę, podczas gdy u mężczyzn powracało do stanu wyjściowego.

- To jest najciekawsza część odkrycia – dodaje prof. George dla BBC. Mówi, że mężczyźni lepiej czują się w związku małżeńskim niż jako kawalerowie i potrafią się dostosować do różnych małżonek. Z drugiej strony dla kobiet najważniejszy jest pierwszy związek i każdy kolejny niesie za sobą więcej niepewności.

Naukowcy twierdzą, że to nie zmiana stylu życia (jak np. utrata dodatkowego źródła dochodu) stoi za zwiększeniem ryzyka zawału. To trwające napięcie psychologiczne jest czynnikiem szkodliwym dla systemu immunologicznego, powoduje stany zapalne i zwiększone wydzielanie hormonów stresu. Układ odpornościowy przygotowany jest na najgorsze i w sytuacji, kiedy trwa to latami, widać fizjologiczne efekty. Prof. George wskazuje również na zależność od płci w rozpowszechnieniu depresji. Mimo że nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, rozwód jest większym ciężarem dla kobiet niż dla mężczyzn. Podczas gdy z nadciśnieniem można walczyć farmakologicznie, nie ma lekarstwa na ból powodowany przez rozstanie. Zalecane jest najwyżej korzystanie ze wsparcia bliskich osób.

Od jakiegoś czasu wiadomo już, że zdrowie psychiczne wywiera znaczący wpływ na zdrowie fizyczne, dodaje prof. Jeremy Pearson z The British Heart Foundation. Zaznacza też, że mimo że wyniki tego badania wykazują, że rozwód może powodować zwiększenie ryzyka zawału serca, nie są to jednak wyniki ostateczne i przed zaklasyfikowaniem rozwodu jako czynnika ryzyka powinno się przeprowadzić więcej badań.

Śmierć bliskiej osoby sprawia, że gwałtownie rośnie ryzyko zawału serca

Utrata ukochanej osoby może dosłownie obrócić ból serca w zawał serca, stwierdza nowe badanie, które ukazało się w naukowym przeglądzie Circulation . Naukowcy bowiem odkryli, iż ryzyko zawału serca stawało się aż 21 razy większe niż normalnie w ciągu dni następujących po śmierci bliskiego krewnego albo bliskie... czytaj więcej

Objawy zawału serca

Zawał serca jest chorobą spowodowaną długotrwałym niedokrwieniem mięśnia sercowego. W jego wyniku dochodzi do obumarcia (zniszczenia) fragmentu mięśnia serca. Choroba ta jest obecnie jedną z częściej występujących chorób wieńcowych. Szczególnie dotyczy to osób po 40 roku życia płci męskiej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Obniżanie ciśnienia bez leków

Obniżanie ciśnienia bez leków

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności