Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Rak: dobre wieści z Chicago

Rak: dobre wieści z Chicago

dodane 2013-06-11 11:22

W Chicago właśnie skończył się 49 kongres naukowy American Society of Clinical Oncology, podczas którego naukowcy przedstawiali ostatnie odkrycia w dziedzinie niektórych nowotworów (tarczycy, jajników, szyjki macicy, jąder przede wszystkim). Krótkie podsumowanie najbardziej istotnych badań.

Dzisiaj, strategie leczenia raka szyjki macicy są w zasadzie żadne. Według jednego badania w fazie III, lek Avastin (bevacizumab) w połączeniu z chemioterapią przedłuża życie chorych o 4 miesiące – w stosunku do samej chemioterapii.

Rezultat ten jest skromny, choć jest to dobra nowina, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że możliwości leczenia tego raka są bardzo, bardzo ograniczone.

W przypadku raka tarczycy wiemy, że leczenie polega na ablacji tego gruczołu. W większości przypadków po operacji następuje leczenie jodem radioaktywnym, który niszczy komórki nowotworowe pozostałe po chirurgii.

Czasami jednak pacjenci są oporni na jod radioaktywny. Co wtedy można zrobić? Odpowiedź przynosi badanie, przeprowadzone na 417 pacjentach dotkniętych metastatycznym rakiem tarczycy, opornych na jod. Otrzymali oni bądź sorafenib, bądź placebo.

Rezultat? Udało się zatrzymać chorobę na prawie 11 miesięcy w pierwszej grupie, w porównaniu do blisko 6 miesięcy w drugiej. Dodatkowo stwierdzono redukcję rozmiaru guza: o 30% i 12,2% odpowiednio.

Naukowcy poruszyli także tema raka piersi. Badanie pokazało, że kobiety, u których nowotwór zdiagnozowano wcześnie, warto leczyć długoterminowo. Podawanie leku chemioterapeutycznego – tamoksifenu – przez 10 lat wydaje się skuteczniejsze, niż podawanie tego leku przez 5 lat. U pacjentek leczonych w ten sposób poziom śmiertelności spadł o 25%.


Rak jąder: blisko 100% uleczalność

Rak jąder to nowotwór najpowszechniejszy pośród mężczyzn w wieku od 15 do 49 lat. Dobra nowina jest taka, że ponad 9 mężczyzn na 10 (aż 96%) dotkniętych tym nowotworem jest uważanych za wyleczonych 10 lat później. Dane te przedstawiają brytyjscy badacze z narodowego instytutu badań nad rakiem.... czytaj więcej

Rak szyjki macicy: przełomowe odkrycie

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human Papilloma Virus), według badania opublikowanego w przeglądzie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), jest odpowiedzialny głównie za raka szyjki macicy, poprzez przytwierdzanie się do jednego szczególnego typu komórek tego organu, powodując rozwó... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy