Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Przeprogramować komórki w neurony, aby leczyć schizofrenię

Przeprogramować komórki w neurony, aby leczyć schizofrenię

dodane 2011-09-12 09:21

To światowa premiera: zespół brazylijski przekształcił w neurony komórki skóry pochodzące od pacjentów chorujących na schizofrenię. Dzięki temu będzie można lepiej zrozumieć tę chorobę aktualnie nieuleczalną, a więc mieć również nadzieję na jej wyleczenie któregoś dnia.

Wyjaśnienia. Dopiero od niedawna umiemy przeprogramowywać komórki, przede wszystkim, komórki skóry, aby przekształcić je w inny typ komórkowy, co otwiera nowe możliwości w dziedzinie badań medycznych.

Możemy więc realizować modele komórkowe, aby badać różne choroby i mamy nadzieję, że któregoś dnia będzie można pobierać własne komórki pacjenta drogą prostej biopsji, aby łatwiej zrozumieć jego patologię i lepiej spersonalizować jego terapię.

Właśnie tą drogą poszli badacze brazylijscy, którzy badali schizofrenię, czyli chorobę umysłową, dzisiaj nieuleczalną, która dotyka 1% światowej populacji.

Zespołowi, którym kierował Stevens Rehen, z Lance/UFRJ (Laboratório Nacional de Células-tronco Embrionárias, uniwersytet w Rio de Janeiro, Brazylia), udało się przeprogramować komórki skóry pacjentów chorujących na schizofrenię, a następnie przekształcić je w neurony.

Posłużyliśmy się biopsją skóry (na karku) pacjentki cierpiącej na schizofrenię, przeprogramowaliśmy te komórki i następnie przekształciliśmy je w neurony, oznajmił Stevens Rehen dla Agence France Presse, zanim przedstawił swoją pracę przez brazylijską akademią nauki w Rio de Janeiro.

Naukowiec wyjaśnia, że metoda ta otwiera dostęp do materiału mózgu, bez otwierania głowy pacjenta. Ułatwi to możliwość identyfikacji nowych lekarstw na zaburzenia umysłowe, podkreślił badacz, którego prace w 100 procentach brazylijskie zostały opublikowane w przeglądzie amerykańskim Cell Transplantation.

W końcu skuteczne leczenie przeciwko problemom umysłowym?


Będziemy mogli przetestować setki leków na problemy umysłowe w tym samym czasie , wyjaśnił naukowiec. Na świecie są trzy badania w tym temacie, ale nasze jest pierwsze, któremu udało się przekształcić biochemiczny znak (cecha charakterystyczna komórki, która pojawia się jedynie u schizofreników) danej komórki, sprecyzował naukowiec.

Stevens Rehen, dyrektor narodowego laboratorium komórek macierzystych, oraz jego zespół, wyizolowali komórki jedenastu osób cierpiących na schizofrenię. W ciągu dwóch miesięcy komórki te zostały wyizolowane i namnożone w laboratorium. Następnie, zostały one przeprogramowane przy pomocy wirusa zawierającego specyficzne geny komórek embrionalnych. Ich konwersja w neurony, w ciągu zaledwie 10 dni, pozwoliła zidentyfikować anomalie w metabolizmie komórek schizofreników.

Mapa genetyczna sporządzona dla schizofrenii

Badacze amerykańscy właśnie ogłosili, iż udało im się sporządzić mapę genetyczną schizofrenii, identyfikując wielką liczbę genów, które są związane z pojawianiem się tej choroby. Jest to prawdziwa nadzieja dla 24 milionów chorych ludzi na całym świecie, którzy cierpią z powodu schizofrenii.... czytaj więcej

Czy układ odpornościowy przyczynia się do rozwoju schizofrenii?

Schizofrenia to z punktu widzenia medycyny jedno z najbardziej skomplikowanych zaburzeń psychicznych. Diagnoza choroby jest niemożliwa za pomocą badań laboratoryjnych, lecz jedynie po przeprowadzeniu wywiadu oraz obserwacji zachowań. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy