Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Proteina chroniąca przed chłodem może pomóc w leczeniu Alzheimera

Proteina chroniąca przed chłodem może pomóc w leczeniu Alzheimera

dodane 2015-02-05 09:38

Niektóre choroby neurodegeneracyjne, czyli prowadzące do niszczenia tkanek mózgowych wciąż pozostają niewyleczalne. Jednymi z najpowszechniejszych chorób tego typu są choroba Alzheimera i demencja. Mimo wielu badań, możliwe jest jedynie opóźnienie rozwoju choroby, ale nie jej pełne zatrzymanie, czy cofnięcie.

Chłód a komórki mózgowe

Ludzki organizm jest wyposażony w mechanizmy chroniące go przed szkodliwymi skutkami niskich temperatur. Kiedy ciało ulega wychłodzeniu, komórki mózgu chronione są jako te najważniejsze. Procesy zachodzące wtedy w organizmie mogą opóźnić lub całkowicie zapobiec zniszczeniom w obrębie mózgu. Do tej pory było to słabo znane zjawisko, głównie ze względu na małą ilość zbadanych przypadków. Sam proces wychłodzenia jest bardzo nieprzyjemny i niesie ze sobą ryzyko skrzepów i zapalenia płuc, dlatego ciężko o testy kliniczne w celu dokładnego zbadania tych mechanizmów obronnych.

Ochronna proteina

Podczas badań na myszach naukowcom udało się zaobserwować efekty wychłodzenia ogranizmu i zrozumieć działanie mechanizmów odpowiedzialnych za ochronę mózgu. Za utrzymanie dobrego stanu mózgu przy niskiej temperaturze odpowiedzialna jest proteina zwana RBM3. To ona zapobiega niszczeniu komórek mózgowych i synaps oraz spowalnia procesy ich degradacji. Naukowcy wciąż dokładnie nie wiedzą, jak dokładnie przebiega działanie proteiny, ale zrozumienie procesów, jakie zachodzą podczas wychłodzenia, jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia leków pozwalających na skuteczne zatrzymanie neurodegradacji.

Hugh Perry, przewodniczący rady neurobiologii i zdrowia psychocznego w brytyjskim Medical Research Council, przynał, że wyniki badań są obiecujące. Mówił też o potrzebie stworzenia leków, które będą imitować skutki hipotermii i hibernacji.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Stymulacja elektryczna sposobem na leczenie urazów kręgosłupa?

Amerykańscy lekarze zgłosili przypadek czterech, sparaliżowanych mężczyzn, którzy po latach stymulacji elektrycznej ich kręgosłupów, wreszcie byli w stanie stanąć na własnych nogach. Dotąd byli w stanie ruszać palcami, kostkami i kolanami, jednak nie było mowy o chodzeniu.... czytaj więcej

Trisomia 21: możliwe leczenie niedoboru intelektualnego?

Tego roku, Międzynarodowa Nagroda Sisley, Prix International Sisley - Jérôme Lejeune, została przyznana profesorowi Williamowi Mobley za jego prace nad trisomią 21. Dzięki nim, możliwe jest działanie na niedobory intelektualne, na które cierpią ludzie chorzy na trisomię 21. Trisomia 21 (T21, zespół Downa) charakt... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy