Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Proteina chroniąca przed chłodem może pomóc w leczeniu Alzheimera

Proteina chroniąca przed chłodem może pomóc w leczeniu Alzheimera

dodane 2015-02-05 09:38

Niektóre choroby neurodegeneracyjne, czyli prowadzące do niszczenia tkanek mózgowych wciąż pozostają niewyleczalne. Jednymi z najpowszechniejszych chorób tego typu są choroba Alzheimera i demencja. Mimo wielu badań, możliwe jest jedynie opóźnienie rozwoju choroby, ale nie jej pełne zatrzymanie, czy cofnięcie.

Chłód a komórki mózgowe

Ludzki organizm jest wyposażony w mechanizmy chroniące go przed szkodliwymi skutkami niskich temperatur. Kiedy ciało ulega wychłodzeniu, komórki mózgu chronione są jako te najważniejsze. Procesy zachodzące wtedy w organizmie mogą opóźnić lub całkowicie zapobiec zniszczeniom w obrębie mózgu. Do tej pory było to słabo znane zjawisko, głównie ze względu na małą ilość zbadanych przypadków. Sam proces wychłodzenia jest bardzo nieprzyjemny i niesie ze sobą ryzyko skrzepów i zapalenia płuc, dlatego ciężko o testy kliniczne w celu dokładnego zbadania tych mechanizmów obronnych.

Ochronna proteina

Podczas badań na myszach naukowcom udało się zaobserwować efekty wychłodzenia ogranizmu i zrozumieć działanie mechanizmów odpowiedzialnych za ochronę mózgu. Za utrzymanie dobrego stanu mózgu przy niskiej temperaturze odpowiedzialna jest proteina zwana RBM3. To ona zapobiega niszczeniu komórek mózgowych i synaps oraz spowalnia procesy ich degradacji. Naukowcy wciąż dokładnie nie wiedzą, jak dokładnie przebiega działanie proteiny, ale zrozumienie procesów, jakie zachodzą podczas wychłodzenia, jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia leków pozwalających na skuteczne zatrzymanie neurodegradacji.

Hugh Perry, przewodniczący rady neurobiologii i zdrowia psychocznego w brytyjskim Medical Research Council, przynał, że wyniki badań są obiecujące. Mówił też o potrzebie stworzenia leków, które będą imitować skutki hipotermii i hibernacji.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności