Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Problemy ze snem po urazach mózgu

Problemy ze snem po urazach mózgu

dodane 2013-12-19 11:35

Około 2 miliony ludzi co roku doznaje w USA uszkodzeń mózgu. Znacznie ponad połowa z nich po tego typu urazach ma później problemy ze snem, które osłabiają także uwagę i pamięć u tych pacjentów. Bezsenność, odsypianie w ciągu dnia obniżają jakość życia tych osób, a co gorsza opóźniają ich powrót do zdrowia.

Nie istnieje aktualnie metoda leczenia takich problemów jak zaburzenia pamięci, uczenia się czy zaburzenia snu, które są spowodowane uszkodzeniami mózgu. Jednak naukowcy z University of Pennsylvania dokonali ciekawego odkrycia. W przeprowadzonych przez nich ostatnio badaniach porównano myszy zdrowe z tymi, które doznały uszkodzeń mózgu. Okazało się, że chore myszy mają znacznie większy problem z zaśnięciem przez dłuższy okres czasu. Naukowcy odkryli również, że neurony oreksyny w mózgu, które pomagają w procesie czuwania tak u myszy jak i u ludzi, u chorych zwierząt są znacznie mniej aktywne niż te same u myszy zdrowych. Badania układu immunologicznego wykazały zmniejszone stężenie oreksyny w płynie mózgowo-rdzeniowym u osób, które doznały uszkodzenia mózgu.

Na podstawie wyników wcześniej przeprowadzonych badań naukowcy poddali chore myszy leczeniu dietą bogatą w kwasy o łańcuchach rozgałęzionych. Związki te ludzie najczęściej czerpią z produktów bogatych w proteiny. Do takich właśnie należą między innymi czerwone mięso, drób czy jaja.

Kwasy, o których jest mowa są budulcem neuroprzekaźników, czyli środków chemicznych uwalnianych przez neurony w mózgu. Tak jak olej w silniku samochodowym, kwasy te pomagają neuronom dobrze płynąć i zwiększają ich pobudliwość. Podczas badań okazało się, że te właśnie kwasy przywróciły neurony oreksyny w mózgach chorych myszy do normalnego poziomu aktywności, co pociągnęło za sobą poprawę stanu czuwania u zwierząt z uszkodzeniami mózgu.

Wyniki przeprowadzonych badań dają podstawy do tego, by starać się o przeprowadzenie tego typu diety interwencyjnej w leczeniu ludzi z uszkodzeniami mózgu. Jeśli ten suplement diety okazałby się skuteczny, z pewnością pomógłby uporać się z problemami poznawczymi czy tez zaburzeniami snu. W znacznej mierze pomogłoby to chorym przywrócić kluczowe funkcje.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że ludzie z różnymi zaburzeniami byli już poddawani leczeniu terapią aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach w ciągu dwóch lat i nie zauważono żadnych niekorzystnych efektów. Zatem dalsze badania prowadzone w tym kierunku mogą się okazać bardzo zadowalające. Jednakże obecne dowody nie są jeszcze wystarczające, by móc zastosować ten typ leczenia za pomocą dostępnych na rynku lekarstw z dodatkami tych kluczowych aminokwasów.

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Urazy mózgu na zamówienie. Zbrodnicze \\\"wybryki\\\&qu

Ich grubiaństwo, zuchwalstwo oraz brak odpowiedzialności nie znają granic. Zamęczają osoby wybrane na ofiary tylko dlatego, że po dobroci (czyt. wskutek s...

10-08-2014 13:26

~men

Dodaj komentarz

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności