Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Problem z zasypianiem może sygnalizować wysokie ciśnienie tętnicze

Problem z zasypianiem może sygnalizować wysokie ciśnienie tętnicze

dodane 2015-02-02 14:49

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Sichuan (Chiny) oraz z Penn State University College of Medicine (USA). Współautorami badania są dr Xiadong Tang i dr Alexandros N. Vgontzas. Bezsenność ze wzrostem czujności w ciągu dnia oraz nadpobudliwość może być wynikiem nadmiernego wydzielania hormonów stresu, np. kortyzolu.

Naukowcy przebadali ok. 300 dorosłych, z których ponad 200 cierpiało na chroniczną bezsenność, tzn. mieli problem z zasypianiem przez co najmniej 6 miesięcy. Wszyscy spędzili noc w Sleep Medicine Center, będącego częścią West China Hospital i następnego dnia przeszli test senności i czuwania.

W ciągu nocy pozwolono im spać, tak jak lubią, w pokojach z kontrolą dźwięku, światła i temperatury. Następnego dnia mieli możliwość ucięcia sobie 20-minutowej drzemki. Badacze zmierzyli ich latencję snu, czyli ilość czasu jaką potrzebowali, aby zasnąć. Niektórzy nie mogli zasnąć wcale. Badanym mierzono ciśnienie wieczorem i rano.

Osoby, które spały normalnie w nocy, nie były bardziej narażone na nadciśnienie, nawet jeśli trudniej im było zasnąć w ciągu dnia.

W przypadku osób cierpiących na bezsenność, im więcej czasu zajmowało im zaśnięcie w ciągu dnia, tym bardziej były narażone na nadciśnienie. Pod uwagę brano też inne czynniki, takie jak wiek, płeć, wagę, cukrzycę, spożycie alkoholu i kofeiny oraz palenie tytoniu.

W porównaniu z osobami, niemającymi problemów ze snem, osoby cierpiące na bezsenność, którym zasypianie w ciągu dnia zajmowało więcej niż 14 minut, były 3 razy bardziej narażone na nadciśnienie lub na nadpobudliwość. Osoby, które zasypiały w ciągu mniej niż 14 minut, nie były obciążone większym ryzykiem zachorowania na nadciśnienie, bez względu na to, czy dobrze sypiały w nocy.  Artykuł na ten temat ukazał się w  Hypertension.

Połowa osób cierpiących na bezsenność oraz 1/3 osób, które śpią prawidłowo, była w stanie zasnąć w ciągu 14 minut w czasie drzemki w ciągu dnia.
Zaleca się, aby wszyscy dorośli powyżej 18. roku życia regularnie sprawdzali ciśnienie, bez względu na to, czy śpią prawidłowo czy nie. Nadciśnienie występuje także u ludzi młodych.

Opracowała: Zuzanna Kućma

Wysokie ciśnienie krwi sprawia, że niektórzy są społeczenie nieprzystosowani

Nie jest to jakaś wielka tajemnica, że wysokie ciśnienie krwi może zwiększyć twoje ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ale teraz naukowcy mówią, że nadciśnienie może również wpłynąć na to, w jaki sposób ludzie postrzegają emocje.... czytaj więcej

Wysokie ciśnienie grozi chorobą Alzheimera

Najnowsze badania sugerują, że osoby w średnim wieku, mające problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem tętna, są bardziej na rażone na uaktywnienie się w ich płynie mózgowo-rdzeniowym, biomarkerów choroby Alzheimera. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy