Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Pozwólmy płakać noworodkom,  w ten sposób szybciej zasną

Pozwólmy płakać noworodkom, w ten sposób szybciej zasną

dodane 2013-01-16 09:41

W dzisiejszych czasach, wszystkie matki stają w obliczu tego samego problemu – czy powinny w nocy pozwolić się „wypłakać” swym dzieciom? Czy też może powinny zareagować tak, by przestały płakać? Zdaniem lekarzy pediatrów, ten problem dotyczy zdecydowanej większości rodziców. Według najnowszych badań opublikowanych na łamach Developmental Psychology, rodzice powinni już w pierwszych etapach życia swego dziecka nauczyć je, by zasypiało samo.

„Większość dzieci w wieku 6 miesięcy budzi swe matki w nocy przynajmniej raz w tygodniu. Jednak nie u wszystkich noworodków zauważono tę tendencję”- powiedział profesor Marsha Weinraub, ekspert w dziedzinie rozwoju dziecięcego i relacji rodziców z dziećmi.

Podczas eksperymentu Weinraub wraz pozostalymi naukowcami zbadali różne formy spania u dzieci od 6 do 36 miesiąca życia. Według naukowców można wyróżnić dwie grupy: śpiochów oraz niemowlęta, które maja problemy ze spaniem.

„Dzieci, tak jak dorośli, mają zmienny cykl podczas snu, który trwa od 1,5h do 2h, wtedy też budzą się, ale natychmiast wracają do snu” - twierdzi Weinraub. „Jednak niektóre w nocy płaczą i krzyczą, budząc swych rodziców” – dodaje.

W badaniu udział wzięli rodzice ponad 1200 noworodków, w grupach wiekowych – 6, 15, 24 i 36 miesięcy.

Naukowcy odkryli, że w 6 miesiącu życia, 66% noworodków to śpiochy – nie budzą się podczas nocy, lub też budzą się maksymalnie raz na tydzień. 33% z nich natomiast budzi się 7 razy na tydzień, te w wieku 15 miesięcy – 2 razy na tydzień, a w wieku 24 miesięcy - 1 w tygodniu.

Większość hałasujących noworodków stanowili chłopcy, którzy nie mogli spać w nocy. Co ciekawe, te dzieci, u których odnotowano problemy ze spaniem, często mają trudny temperament, w późniejszym życiu są rozstrojeni emocjonalnie oraz często podirytowani. 

Dzieci z tej grupy prawdopodobnie były również częściej karmione piersią, a ich matki były bardziej wrażliwe.

„Badania wskazują na kilka istotnych faktów” – twierdzi Weinraub. „Jeden z nich to czynniki genetyczne, takie jak trudny temperament, który odzwierciedla się poprzez problemy ze snem we wczesnych etapach życia dziecka. Jeśli ten stan utrzymuje się wiele miesięcy, należy zasięgnąć rady lekarza. Innym istotnym faktem jest to, że dzieci powinny nauczyć się zasypiać same. Gdy matki zanadto reagują na nocny płacz dziecka, ich dzieci nabierają nawyku, że muszą zasnąć, gdy matka jest obok i karmi je piersią” – dodaje.

Według Weinraub, stan psychiczny matki podczas ciąży ma silny wpływ na neurologiczny rozwój dziecka, a tym samym na jego niespokojny sen.  Budzenie się dzieci wiąże się również z częstszym zachorowaniem matek na depresję.

Ponadto naukowiec jest zdania, że najlepszym rozwiązaniem jest regularne układanie dziecka do snu, a także pozwolenie mu zasnąć samemu oraz ograniczenie reakcji na budzenie się dziecka.



red. Justyna Dykas

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być ozna... czytaj więcej

Joga: lepszy sen po diagnozie raka

Według nowego badania University of Rochester Medical Center w Stanach Zjednoczonych, praktykowanie jogi wpływa pozytywnie na sen u pacjentów chorujących na nowotwory, a także redukuje konieczność stosowania przez nich leków nasennych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy