Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Pacjenci w stanie wegetatywnym mogą zachowywać świadomość

Pacjenci w stanie wegetatywnym mogą zachowywać świadomość

dodane 2014-11-21 16:25

Naukowcy odkryli w mózgach osób pozostających w stanie wegetatywnym ukryte oznaki, które wskazują, że mogą oni być świadomi tego, co się wokół nich dzieje. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie naukowym PloS Computational Biology.

Lekarze zwykle uznają, że z powodu różnych urazów mózgu, osoby te nie mają kontaktu z rzeczywistością. Autorzy badań wierzą, że od teraz będzie można rozpoznawać, czy chory ma zachowaną świadomość, a jedynie nie może komunikować się ze światem zewnętrznym.

Przytomni, lecz nieświadomi?

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cambridge przeprowadził badania na 13 osobach w stanie wegetatywnym. Do czaszek pacjentów podłączono siatkę elektrod, by monitorować aktywność ich mózgów. Otrzymane wyniki porównano następnie z zapisami pracy mózgu zdrowych osób.

Okazało się, że czworo spośród trzynaściorga pacjentów wykazywało aktywność podobną do tej charakterystycznej dla osób zdrowych. W drugiej części badania wzięły udział tylko te cztery osoby – poproszono je, by wyobraziły sobie grę w tenisa. W tym czasie poddano ich badaniu rezonansem magnetycznym.

Wcześniejsze badania pokazały, że obszary kory ruchowej mózgu związane z planowaniem ruchów rozświetlają się, gdy pacjent będący w stanie wegetatywnym wyobraża sobie wykonywanie zadania. Potwierdziły to badania naukowców z Uniwersytetu w Cambridge – podobną reakcję zauważyli u trojga swoich pacjentów. Musieli oni być więc świadomi na tyle, by zrozumieć polecenie i dostosować się do niego.

Nadzieja dla rodzin

- Otrzymane przez nas wyniki sugerują, że pewne połączenia w mózgu odpowiedzialne za świadomość mogą być bardzo dobrze zachowane u osób pozostających w stanie wegetatywnym - mówi prowadzący badania, dr Srivas Chennu.

- Świadomość, że chory ma kontakt z rzeczywistością, jest bardzo cenna dla jego rodziny. Znamy przypadki, w których bliscy opiekujący się chorym po usłyszeniu takiej informacji zaczęli do niego więcej mówić - dodaje dr Chennu.

Dr Tristan Bekinschtein, która także jest zaangażowana w prowadzenie badań, twierdzi, że istnieją pewne ograniczenia w stosowaniu tej metody, jednak przeprowadzając dodatkowe badania będzie można łatwiej oceniać, czy dany pacjent jest świadomy, czy nie.

Jeśli w badaniach okaże się, że odpowiednie obszary kory mózgowej u danego pacjenta nie są uszkodzone, wówczas będziemy mogli z większym prawdopodobieństwem stwierdzić, że jest on świadomy tego, co się wokół niego dzieje.

Anna Orzechowska

Leki, dieta oraz sport, czyli o kontrolowaniu cukrzycy przez pacjentów w praktyce

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopad), Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) przeprowadziło krótką ankietę wśród pacjentów z cukrzycą, aby przekonać się, jaki jest ich stan wiedzy i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.... czytaj więcej

Fototerapia skuteczna i bezpieczna dla pacjentów w podeszłym wieku

Fototerapia jest skuteczna i bezpieczna, przy krótkim okresie stosowania, u pacjentów w podeszłym wieku chorych na łuszczycę. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy