Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Odkryto sensor glukozy, który może pomóc w leczeniu cukrzycy

Odkryto sensor glukozy, który może pomóc w leczeniu cukrzycy

dodane 2014-11-13 12:22

Istnieje enzym w mózgu, który odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i kontroli poziomu glukozy we krwi. Mechanizm jego działania zdaje się mieć związek zarówno z cukrzycą typu 1, jak i typu 2, twierdzą amerykańscy badacze. Sugerują oni, że odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia cukrzycy.

Badacze tłumaczą, jak odkryli rolę spełnianą przez enzym, znany jak PREP. Są dwa typy cukrzycy. Typ 1, przy którym zdolność organizmu do wytwarzania insuliny - enzymu, pomagającemu komórkom w przemianie glukozy w energię - jest ograniczona, ze względu na utratę komórek produkujących insulinę w trzustce. Typ 2 nie powstaje z powodu braku insuliny, ale ponieważ komórki tracą zdolność do korzystania z niego prawidłowo i stają się 'insulinoodporne'.

PREP – znaleźć można w części podwzgórza zwanej jądrem brzuszno-przyśrodkowym - wyzwala szereg czynności, które kontrolują poziom glukozy we krwi. Sam enzym odpowiedzialny jest za wykrywanie glukozy. Gdy komórki wykryją już wzrost stężenia glukozy, instruują trzustkę do wydzielania insuliny, która utrzymuje poziom glukozy w ryzach i zapobiega cukrzycy.

Badania, przeprowadzone na myszach, potwierdzają hipotezę. Gdy genetycznie zmodyfikowano ilość enzymu w mysich mózgach, wykazały one dużą tendencję do cukrzycy. By przywrócić działanie PREPu, wstrzyknięto im wirus, który miał na powrót zmodyfikować odpowiednie geny. Myszy z powrotem stały się czułe na wzrost glukozy.

Główny autor badania, dr Sabrina Diano: - Podsumowując, nasze wyniki zdemaskowaliśmy, nieznanego dotąd, gracza w kwestii regulacji metabolizmu glukozy i trzustki.

Dalsze badania w tym kierunku, mogą przyczynić się do opracowania leku na cukrzycę typu 2. Mogą jej nawet zapobiec.

Tymczasem kolejne niedawno opublikowane badania z Chin sugerują, że praca na zmiany może zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, szczególnie u mężczyzn. Podczas gdy naukowcy, którzy przeprowadzali analizę, nie zbadali, dlaczego ryzyko jest wyższe u mężczyzn, stwierdzili oni, że być może to powtarzające się zakłócenia wewnętrznego zegara organizmu wpływa na poziom testosteronu u mężczyzn. Wcześniejsze badania wykazały, że niski poziom hormonu męskiego jest związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem insuliny.

Anna Migdał

Odkrycie "czujnika glukozy" w mózgu pomoże opracować nowe metody leczenia cukrzycy

"Czujnik glukozy" to enzym znajdujący się w mózgu, który odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. To podstawowy mechanizmem, który  wydaje się łączyć zarówno cukrzycę typu 1 i typu 2 ? uważają amerykańscy badacze, którzy sugerują, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod... czytaj więcej

Wywiad z prof. Leszkiem Czupryniakiem: Cukrzyca - objawy, powikłania. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami. Na jakie objawy zwracać uwagę, jak radzić sobie z chorobą i jakie możliwości leczenia mają Pacjenci w Polsce - na te i inne pytani... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy