Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Odkrycie nowego genu silnie związanego z rakiem piersi

Odkrycie nowego genu silnie związanego z rakiem piersi

dodane 2015-05-13 02:25

Rak piersi zalicza się do najczęstszego nowotworu u kobiet. Tylko w roku 2012 u 1,7 mln rozpoznano chorobę, co stanowi aż 20% wszystkich nowych diagnoz raka. Szacuje się, że od 5 do 10% przypadków schorzenia jest spowodowane czynnikami dziedzicznymi, na skutek mutacji w genach przekazywanych przez rodziców.

Do najczęstszych zalicza się tak zwane BRCA1 i BRCA2. U kobiet tej pierwszej mutacji, ryzyko rozwinięcia się choroby wynosi 55-65%, podczas gdy u tych kolejnych to około 45%.  Do innych należą ATM CHEK2 i TP53. Obie mutacje są związane z dziedzicznym rakiem sutka. Według naukowców to dopiero połowa czynników, powodujących nowotwory piersi u kobiet.

Badania opublikowane w Nature Genetics dowodzą, iż udało się odkryć kolejny gen silnie związany z rakiem, tak zwany RECQL. Jego obecność zidentyfikowano jak dotąd tylko u Polek i Kanadyjek francuskiego pochodzenia. W swym doświadczeniu naukowcy przepadali 195 pacjentek polskiego, bądź francusko-kanadyjskiego pochodzenia, cierpiących na raka piersi (ale wolnych od mutacji BRCA1 i BRCA2). W obu populacjach zidentyfikowano gen RECQL.

W kolejnym etapie naukowcy ocenili geny dodatkowe 25 tysięcy zdrowych kobiet. Zespół ponownie zidentyfikował nawracające mutacje nowego typu.  Badacze uważają, że wystąpienie u kobiety genu RECQL zwiększa ryzyko zachorowania na raka aż pięciokrotnie. Jeśli natomiast w rodzinie występowały już takie nowotwory, ryzyko jest jeszcze większe, wynosi ponad 50%.

„Wyniki naszego badania, to ekscytujący krok w stronę identyfikacji wszystkich istotnych genów związanych z dziedzicznym rakiem piersi” mówi dr Mohammad  Akbari z Uniwersytetu w Toronto i Żeńskiego College’u Institute at Women’s  College Hospital. „Dalsze studia nad Polkami, Francuzkami i Kanadyjkami mogą umożliwić identyfikację genów związanych z chorobą.”
W przyszłości zespół planuje szukać obecności mutacji RECQL u kobiet z innych populacji.  „ Być może kiedyś będziemy w stanie opracować terapię, która umożliwi obejście lub poprawę mutacji związanych z rakiem piersi”, dodaje Akbari. „ To otwiera drzwi dla nowych i lepszych sposobów leczenia”.

Marta Laburda

Rak piersi: dziesięć różnych chorób?

Naukowcy, którzy przeprowadzili duże międzynarodowe badanie genetyczne nad rakiem piersi, mówią teraz, że można chorobę tę sklasyfikować w 10 podtypów. Jest to dobra nowina, ponieważ dzięki temu będzie można lepiej przystosować metody leczenia do każdego indywidualnego pacjenta. Badanie opublikowane zostało w prz... czytaj więcej

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Zobacz tagi:  gen, rak piersi, RECQL

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Wzwód nawet przez kilka godzin, Sprawdź, co to oznacza ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności