Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Odkrycie

Odkrycie "czujnika glukozy" w mózgu pomoże opracować nowe metody leczenia cukrzycy

dodane 2014-08-13 11:57

"Czujnik glukozy" to enzym znajdujący się w mózgu, który odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. To podstawowy mechanizmem, który  wydaje się łączyć zarówno cukrzycę typu 1 i typu 2 – uważają amerykańscy badacze, którzy sugerują, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia cukrzycy.

Badania wykazały, że jednym ze sposobów komunikacji obu typów cukrzycy, jest transport informacji za pomocą trzustki. Drugi sposób polega na wykrywaniu glukozy we krwi. Główny autor badania, Sabrina Diano, profesor w departamentach Położnictwa i Ginekologii na Universytcie „Szkoła Medycyny”, mówi, że jeżeli uda się znaleźć czujnik glukozy w mózgu, uda się uzyskać kontrolę poziomu glukozy we krwi.

Istotną rolę w badaniu odkrył enzym znany jako endopeptydaza profil (PREP).

Naukowcy twierdzą też, że odkryli już prawdopodobnie ten enzym, który jest odpowiedzialny za kontrolę glukozy. Podczas badań na myszach, odkryli, że gryzonie z niskimi poziomami enzymu PREP, miały wysokie poziomy glukozy we krwi oraz cierpiały na cukrzycę.

W momencie, kiedy naukowcy obniżyli poziom PERP u myszy, poziom glukozy we krwi normował się, a ryzyko cukrzycy znacznie zmalało. Potwierdza to tezę, że PERP, reguluje glukozę w organizmie i zapobiega cukrzycy.

Profesor Diano mówi, że niski poziom enzymu uniemożliwia neuronom wykrycie podwyższonego poziomu glukozy we krwi, co z kolei oznacza, że organizm nie potrafi kontrolować uwalniania insuliny z trzustki, co powodowało u myszy nietolerancję glukozy i cukrzycę.

- Podsumowując nasze wyniki, można zdemaskować rolę czujnika znajdującego się w mózgu, który reguluje metabolizm glukozy i trzustki - dodaje.

Naukowcy uważają, że jeżeli uda im się opracować odpowiednią metodę, która wpływać będzie na ten gen, to będą w stanie opracować lek, który regulować będzie wydzielanie insuliny. - Taki lek pomoże nie tylko w leczeniu cukrzycy typu 2., ale może nawet zapobiec tej chorobie - mówi profesor Diano.

Opracował: Damian Nowaczek

Wywiad z prof. Leszkiem Czupryniakiem: Cukrzyca - objawy, powikłania. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami. Na jakie objawy zwracać uwagę, jak radzić sobie z chorobą i jakie możliwości leczenia mają Pacjenci w Polsce - na te i inne pytani... czytaj więcej

Cukrzyca: w kierunku spersonalizowanego leczenia

Pacjenci dotknięci cukrzycą typu 2 często cierpią również z powodu innych patologii, takich jak otyłość, zaburzenia serca, zaburzenia oddechowe. Z każdym z tych problemów, chorzy konsultują się z diabetologiem, z kardiologiem, penumologiem... Ryzykując tym, że każdy lekarz przepisze koleją serię leków, któ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy