Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Obrazy tkanek w 3D pozwalają naprawić tkanki i leczyć raka

Obrazy tkanek w 3D pozwalają naprawić tkanki i leczyć raka

dodane 2012-04-26 16:37

Wcześniejsze wykrywanie raka będzie możliwe dzięki nowej technice obrazowania w 3D, stwierdzają naukowcy brytyjscy z uniwersytetu w Leeds. Artykuł na ten temat ukazał się w przeglądzie naukowym American Journal of Pathology.

Badacze brytyjscy opisują w nim swoją metodę mikroskopii cyfrowej, która pozwala skanować tkanki w celu ich przebadania pod każdym kątem na komputerze.

W przeciwieństwie do kilku innych technik obrazowania 3D, aktualna technika jest w wysokiej rozdzielczości, co pozwala posługiwać się nią w sytuacji rzeczywistej.

Badacze z Cancer Research UK uważają, że narzędzie to lepiej pozwoli zrozumieć w jaki sposób pojawia się nowotwór i w jaki sposób się rozwija. Dzięki temu, będzie można lepiej go leczyć.

Mikroskopy cyfrowe pojawiły się już dziesięć lat temu i normalnie dają obrazy poprzeczne tkanek, tak jakby te zostały przerwane. Te obrazy w 2D ukrywają jednak dużo rzeczy.

Na przykład, jak wyjaśnia jeden z brytyjskich naukowców, Derek Magee, jeżeli weźmiemy obraz naczynia krwionośnego, które jest podłączone do sieci rurek i odgałęzień, wszystko, co pokaże nam przekrój poprzeczny, to elipsa .

Kompilując tysiące takich przekrojów poprzecznych, metoda, którą opracował zespół brytyjskich naukowców z uniwersytetu w Leeds, odtwarza model 3D tkanek. A model ten ma pomagać przede wszystkim specjalistom od nowotworów.

 Technika ta powinna pomagać w namierzaniu nowotworów, których wcześniej lekarze mogliby nie zauważyć, mówi Derek Magee.

Jednakże, metoda ta w dalszym ciągu wymaga przecinania tkanki, którą chcemy obejrzeć, na tysiące supercieniutkich kawałków (po zamrożeniu). A więc, działa jedynie w przypadku tkanki, którą można zniszczyć. I to właśnie dlatego nowa technika przysłuży się przede wszystkim badaniom nad nowotworami.
data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności