Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy owulacji dające się zaobserwować przez kobietę

Objawy owulacji dające się zaobserwować przez kobietę

dodane 2016-12-16 21:05

Kobieta ma możliwość zaobserwować, czy w danym cyklu wystąpiła owulacja, czy też nie. W związku z tym objawy owulacji dają możliwość określenia kiedy występują dni płodne, podczas których stosunek może prowadzić do zapłodnienia. Obserwacja objawów owulacji pozwala również na określenie, jak często dochodzi do cykli bezowulacyjnych, co w przypadku dużej częstotliwości, może być sygnałem problemów z zajściem w ciąże.

Główne objawy płodności oraz dodatkowe objawy płodności

Objawy owulacji podlegające samoobserwacji dzieli się na główne objawy płodności oraz dodatkowe objawy płodności. Do głównych objawów płodności zaliczamy zmianę temperatury ciała, zmiany konsystencji śluzu szyjkowego oraz zmiany szyjki macicy. Te trzy objawy nazywa się głównymi, ponieważ występują we wszystkich płodnych cyklach miesiączkowych. Inaczej jest w przypadku dodatkowych objawów płodności. Występują one tylko w niektórych cyklach owulacyjnych. Zaliczamy do nich ból owulacyjny, krwawienie owulacyjne, powiększenie węzła chłonnego w pachwinie po stronie owulacji, obrzmienie piersi.

Owulacja a temperatura ciała

Objawem owulacji jest skok temperatury ciała. Aby móc zaobserwować ten skok należy ustalić podstawową temperaturę ciała (PTC). Pomiar PTC dokonuje się tuż po przebudzeniu przed wstaniem z łóżka. Pomiar może być dokonywany w jamie ustnej (przez 8 minut), w odbytnicy (5 minut) lub w pochwie (5 minut). Pomiar powinien być prowadzony codziennie z pominięciem pierwszych 5. dni cyklu. Temperaturę należy mierzyć codziennie, zawsze tym samym termometrem i w tym samym miejscu, po przynajmniej 3 godzinnym śnie i o tej samej godzinie. Z wyników pomiarów należy stworzyć wykres, co pozwoli zaobserwować skok temperatury będący objawem cyklu owulacyjnego. Aby uznać, że skok temperatury jest objawem owulacji, koniecznym warunkiem jest odnotowanie 6 dni niższych temperatur, które poprzedziły ten skok.

Obserwacja objawu śluzu

Śluz można obserwować na papierze toaletowym po otarciu sromu. W odpowiednich dniach można zauważyć na nim śluz. Niektóre kobiety mają stałą wydzielinę z pochwy. Jednak nie samo istnienie śluzu ma znaczenie ale jego konsystencja.  W miarę wzrostu pęcherzyka jajnikowego, pojawia się śluz rozciągliwy, przejrzysty, podobny do surowego białka jaja kurzego. Jest to typ śluzu bardzo płodnego. Kobiecie towarzyszy odczucie mokrości, śliskości, naoliwienia.

Ostatni dzień, w którym śluz posiada jakąkolwiek cechę śluzu płodnego, nazywa się dniem szczytu objawu śluzu. Ten dzień można ustalić dopiero następnego dnia, kiedy nie stwierdza się żadnego śluzu lub wystąpi śluz o cechach mniejszej płodności. Śluz mniej płodny jest nierozciągliwy, gęsty i mętny. Znika odczucie mokrości, śliskości i naoliwienia. Pojawia się odczucie suchości lub wilgotności.

Zmiany w szyjce macicy a owulacja

Po miesiączce przez kilka dni szyjka jest zwykle twarda, zamknięta i nisko położona. W miarę zbliżania się owulacji szyjka unosi się do góry lub wykonuje zwrot od tyłu ku przodowi, jest otwarta i miękka, a z jej ujścia obficie wydziela się śluz. Ostatni dzień najwyższego położenia szyjki, która przy tym jest otwarta i miękka, nosi nazwę dnia szczytu objawu śluzu.

Badanie przeprowadzać należy wieczorem, codziennie od następnego dnia po skończonej miesiączce i w tej samej pozycji. Można wybrać trzy pozycje: leżąc z nogami przyciągniętymi do tułowia, kucając lub stojąc z jedna nogą opartą na krześle.

Dodatkowe objawy świadczące o owulacji

Ból owulacyjny

Owulacja może powodować ból. Ból związany z owulacją może mieć różny charakter. Od bliżej nieokreślonego uczucia ciężkości w okolicy miednicy, po dotkliwy kilkudniowy ból w dolnej części brzucha. Może rozpocząć się nagle i trwać kilka sekund ale i kilka godzin. Może przypominać ból menstruacyjny. Może być zlokalizowany w prawym lub lewym podbrzuszu. Promieniujące bóle pleców i nóg również mogą być spowodowane owulacją.

Plamienie okołoowulacyjne

Przyczyną krwawienia okołoowulacyjnego jest przejściowy spadek estrogenów w surowicy krwi, co z kolei prowadzi do przekrwienia błony śluzowej macicy i przenikania krwinek do jej wnętrza. Krwawienie okołoowulacyjne spotyka się bardzo rzadko. Może występować jako lekko podbarwiony krwią śluz szyjkowy ale również może przypominać krwawienie miesiączkowe.

Powiększenie węzła chłonnego

Powiększenie dotyczy węzła pachwinowego po stronie owulacji. Obrzmiały węzeł pachwinowy wyczuwa się w sąsiedztwie tętna tętnicy udowej, w miejscu jej skrzyżowania z fałdem pachwinowym.

Obrzmienie piersi a owulacja

Objaw ten pojawia się zazwyczaj po owulacji. Jest to subiektywnie odczuwany objaw płodności. Jest on opisywany jako bolesna nadwrażliwość piersi, powiększenie piersi, a także uczucie napięcia i ciężkości piersi.

Świąd odbytu oraz ból podczas oddawania stolca

Świąd odbytu w połączeniu z bólem podczas oddawania stolca może oznaczać pęknięcia w błonie śluzowej odbytu lub ubytki w błonie śluzowej, mogą to być hemoroidy, a nawet rak odbytu. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną swędzenia odbytu i bólu podczas oddawania stolca, należy przeanalizować obecność lub nie... czytaj więcej

Silny ból odbytu podczas oddawania stolca

Ból odbytu może oznaczać bardzo wiele różnych chorób, jednak jeżeli  odczuwany jest silny ból podczas oddawania stolca, który utrzymuje się jeszcze kilka godzin po wypróżnieniu się, oznaczać może, że jest to objaw choroby zwanej szczeliną odbytu. Często oprócz silnego bólu chorzy odczuwają świąd odbytu oraz zauważają sącz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Obniżanie ciśnienia bez leków

Obniżanie ciśnienia bez leków

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności