Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nowy znacznik nowotworowy przyśpieszy wykrycie raka trzustki

Nowy znacznik nowotworowy przyśpieszy wykrycie raka trzustki

dodane 2014-10-25 13:16

Zgodnie z wynikami badań, które zostały przedstawione na łamach miesięcznika Nature Medicine, amerykańska grupa badawcza zidentyfikowała nowy marker (znacznik) nowotworowy. Obecność we krwi  wspomnianego znacznika może wskazywać na początek rozwoju raka trzustki, co daje możliwość wczesnego zdiagnozowania tego śmiertelnego nowotworu.

Trudności z wczesnym wykryciem nowotworu trzustki

Wczesne wykrycie raka trzustki jest niezwykle trudne. Guzy nowotworowe nie są widoczne i nie można ich wykryć samodzielnie, jak w przypadku niektórych nowotworów, ponieważ trzustka jest organem wewnętrznym. Oprócz tego, choroba zazwyczaj nie powoduje żadnych odczuwalnych objawów we wczesnej fazie rozwoju. Dolegliwości pojawiają się dopiero w momencie powstania przerzutów nowotworu na inne organy.

Większość przypadków gruczolaka przewodowego trzustki, czyli najczęściej występującej formy raka trzustki,  jest rozpoznawana w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, a znaczna część chorych umiera w ciągu roku od diagnozy. Wykrycie nowotworu trzustki na wczesnym etapie jego rozwoju może przyczynić się do zwiększenia możliwości skutecznego leczenia tej choroby.

Zwiększony poziom aminokwasów rozgałęzionych jako wczesny objaw raka trzustki

Celem badań przeprowadzonych w Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie było ustalenie czy nowotwór trzustki wywołuje zmiany w sposobie wykorzystywania energii i składników odżywczych przez organizm i czy zmiany te można wykryć we krwi przed rozpoznaniem choroby.
Zespół badawczy dokonał oceny próbek krwi, które zostały wcześniej pobrane od 1500 osób. Na potrzeby testów wyodrębniono ponad 100 metabolitów, czyli związków powstałych w toku procesów metabolicznych. Następnie podzielono próbki na dwie grupy. Pierwsza grupa obejmowała próbki pobrane od uczestników, u których później wykryto raka trzustki, natomiast druga grupa zawierała próbki pozyskane od osób, u których nie stwierdzono tej choroby.

Naukowcy odkryli, że we krwi uczestników, u których rozwinął się rak trzustki, odnotowano wyższe stężenie aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA). Wśród uczestników, u których nie zdiagnozowano nowotworu trzustki stężenie wspomnianych aminokwasów było zauważanie niższe.

Wcześniejsze badania, które przeprowadzono z wykorzystaniem zwierząt, wykazały, że wśród myszy z guzami trzustki również odnotowano podwyższony poziom aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach. Mając to na uwadze, naukowcy stawiają hipotezę, że najnowsze wyniki badań potwierdzają związek między wystąpieniem nowotworu trzustki i zwiększonym stężeniem BCAA we krwi.

Dalsze badania wykazały, że wzrost stężenia aminokwasów we krwi jest związany z procesem rozkładu tkanki mięśniowej, który odpowiada za uwalnianie tych substancji do krwiobiegu. Podobne procesy towarzyszą również zespołowi wyniszczenia nowotworowego, czyli tzw. kacheksji rakowej, w której dochodzi m. in. do rozkładu tkanki mięśniowej.

Podsumowanie

Wyniki przedstawionych badań są bardzo obiecujące. Wyodrębnienie nowych markerów nowotworowych może przyczynić się do udoskonalenia procesów diagnostycznych, co jest szczególnie istotne w kontekście leczenia raka trzustki, którego wczesne wykrycie było do tej pory bardzo utrudnione. Zdiagnozowanie choroby nowotworowej w początkowej fazie rozwoju znacznie zwiększa szanse pacjenta na skuteczne leczenie.

Stanisław Skorcz

Objawy raka trzustki

Rak trzustki może zaatakować ten organ w trzech różnych miejscach. Z tego względu wyróżniamy nowotwór głowy trzustki, trzonu trzustki oraz nowotwór na ogonie trzustki. Najczęściej choroba występuje u ludzi w średnim i podeszłym wieku. Rak trzustki należy do tej grupy nowotworów, w przypadku któr... czytaj więcej

Naukowcy coraz bliżej odkrycia przyczyn raka trzustki

Chociaż rak trzustki - gruczołu odpowiedzialnego za produkcję enzymów i hormonów ważnych dla działania układu trawiennego ? stanowi jedynie 3% przypadków raka w Stanach Zjednoczonych, to jak wylicza American Cancer Society (towarzystwo działające na rzecz walki z rakiem) w 2014 roku zostanie on zdiagnozowany u ponad 46 tysięcy osób, ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy