Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nowa metoda wczesnego wykrywania raka jelita

Nowa metoda wczesnego wykrywania raka jelita

dodane 2013-09-06 08:21

Nowa bardzo czuła metoda wykrywania genetycznych wariacji, które odpowiadają za rozwój raka jelita grubego, może służyć do nieinwazyjnego skryningu nowotworów, według najnowszego badania, zamieszczonego w Cancer Prevention Research.

Naukowcy z University of Potsdam w Niemczech wyjaśniają, jak działa ta metoda.

Dr Bettina Scholtka mówi: - Komórki nowotworowe są uwalniane do kału z powierzchni guzów przedrakowych i guzów na wczesnym etapie, ale wykrywanie początkujących raka mutacji genetycznych pośród wielkiej ilości normalnego DNA w kale pacjenta to szukanie igły w stogu siana. My stworzyliśmy metodę o wielkiej człości, która pozwala nam znaleźć bardzo niewielkie ilości różnego typu mutacji początkujących raka w próbkach kału pacjentów.

Komórki przedrakowe noszące te genetyczne wariacje są rutynowo wykrywane w próbkach kału, ale we krwi można je wykryć jedynie wtedy, kiedy rak jest już zaawansowany, dlatego badanie kału jest lepsze, jeżeli chcemy wykryć te nowotwory na bardzo wczesnych etapach.

Ok. 60% i 40% pacjentów z rakiem jelita ma genetyczne mutacje odpowiednio w genie APC i KRAS. Ponieważ wariacje te są obecne także w guzach przedrakowych, metoda wykrywania ich może pomóc w szybkim diagnozowaniu raka jelita.

Niemiecka technika jest w stanie wykryć pojedynczą mutację genetyczną pośród 10 000 razy większej ilości normalnego DNA, a więc jest 5 000 razy bardziej czuła niż wszelkie inne nieinwazyjne metody skryningowe.

Dr Scholtka wraz ze swoim zespołem porównała 80 próbek jelita grubego prezentujących raka i guz przednowotworowy, aby wykryć genetyczne mutacje przy pomocy swojej nowatorskiej metody. Udało się wykryć wariacje APC w 41 z 80 próbek. Odkryto także nieznane wcześniej wariacje APC. Dla porównania – rutynowo stosowana metoda była w stanie wykryć te wariacje jedynie w 28 próbkach.

Gen DCC chroni przed rakiem jelita grubego

Badacze zidentyfikowali pewien gen, który ma chronić przed nowotworami jelita grubego. Gen ten, nazwany DCC, wywołuje autodestrukcję komórek nowotworowych. Myszy genetycznie zmodyfikowane, nosicielki mutacji na tym genie, wszystkie zachorowały na nowotwory jelitowe. Jest to nowy trop w badaniach nad lekarstwami antynowotworowymi.... czytaj więcej

Rak jelita grubego: nowy test przepowiadający ryzyko

Francuskie badaczki z instytutu INSERM właśnie opracowały test, który pozwala przewidzieć ryzyko zachorowania na raka jelia grubego u pacjentów, którzy przeszli operację z powodu łagodnych polipów. Test ten opiera się na obecności proteiny nazywanej progastryną.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy