Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nowa metoda walki z HIV

Nowa metoda walki z HIV

dodane 2012-02-22 09:19

Nowa metoda obrzezania niechirurgiczna, nazywana PrePex, otrzymała pozwolenie na stosowanie ze strony amerykańskiej agencji leków, FDA. Mniej kosztowna, mniej bolesna i bardziej skuteczna – taka ma być ta nowa metoda operacyjna, pozwalająca ograniczyć zarażenie wirusem HIV.

Od wielu już lat wiemy, że obrzezanie pozwala zredukować o 60% ryzyko infekcji wirusa odpowiedzialnego za AIDS. W rzeczywistości, operacja ta polega na odcięciu napletka, czyli skóry, która zawiera liczne komórki dendrytyczne, wyjątkowo wrażliwe na wirusa HIV. Ponieważ żołądź prącia pozostaje odkryta, znacząco zmniejsza to ryzyko zarażenia wirusem HIV.

Jednakże, samo obrzezanie pozostaje operacją bolesną i kosztowną, i ciężko przeprowadzać je na szeroką skalę. Ale naukowcy izraelscy opracowali w 2009 roku już technikę, która może sprawić, że operacja ta nie będzie aż tak ciężka.

Metoda PrePex: bez bólu i szybko

Metoda ta w styczniu 2012 roku została uznana przez amerykańską agencję Food and Drug Administration. Polega ona na założeniu wokół czubka penisa, na napletku, gumki elastycznej, która w efekcie odcina krążenie. Pozbawiony krwi napletek obumiera i może odpaść w ciągu tygodnia, albo można go „obciąć jak paznokieć”, opisuje obrazowo doktor Tzameret Fuerst, cytowany przez Courrier International.

A ponieważ napletki mają różne rozmiary, naukowcy opracowali pięć rozmiarów tych pierścieni, aby każdy napletek mógł być wystarczająco mocno ściśnięty, bez powodowania cierpień u jego właściciela. Procedura ta w związku z tym nie powoduje żadnego krwotoku i wymaga jedynie zastosowania kremu znieczulającego.

Oznacza to, że może ją przeprowadzić pielęgniarka bądź pielęgniarz, którzy przeszli kilkudniowe szkolenie. Inna wielka zaleta: cena. Jak uważają twórcy tej nowej metody, urządzenie to nie powinno kosztować więcej niż 15 euro. Cena ta zresztą jest aktualnie przedmiotem negocjacji.

Obiecujące testy w Rwandzie

W obliczu takich zalet, nie jest więc zaskakujące, że metoda PrePex stała się przedmiotem doświadczenia. W czasie konferencji na temat AIDS, badacze z ministerstwa zdrowia ogłosili, że technika ta została przetestowana na 590 mężczyznach, z których zaledwie dwóch doświadczyło umiarkowanych komplikacji.

Dwa przypadki na prawie sześćset osób, jest to poziom naprawdę niski. Dla porównania dodajmy jeszcze, że poziom komplikacji w przypadku chirurgicznego usunięcia napletka jest dziesięć razy większy, o czym mówi doktor Jason Reed, epidemiolog z jednostki HIV-AIDS w amerykańskich centrach CDC (centra kontroli i prewencji chorób).

Tak samo, w skali bólu od 1 do 10, średnia wynosiła około 1 w momencie założenia pierścienia, oraz 3 w momencie jego zdjęcia. Jak uważa doktor Jason Reed, trzy zespoły dwóch pielęgniarek mogłyby teoretycznie przeprowadzić obrzezania 400 mężczyzn na dzień dzięki tej technice, podczas gdy metoda klasyczna pozwala na zoperowanie zaledwie 60 – 80 mężczyzn dziennie.

Badanie to zostało zatwierdzone przez narodową komisję etyki w Rwandzie i było prowadzone w szpitalu wojskowym w Kanombe, od lipca do października 2011 roku.

Jak uważa Alphonse Sibomana, który jest lekarzem w szpitalu wojskowym w Kanimbe, ten system obrzezania mężczyzn wymaga również mniejszych ekspertyz. A to oznacza, że pozwala on zaoszczędzić czas, a także zmniejszyć koszty opieki, której zazwyczaj wymaga przeprowadzona operacja chirurgiczna, wyjaśnia swój punkt widzenia doktor Alphonse Sibomana.

HIV: obrzezanie redukuje poziom transmisji

Francuska agencja ANRS, narodowa agencja badań nad AIDS i wirusowym zapaleniem wątroby (Agence nationale de recherches sur le Sida et les hépatites virales), opublikowała nowe badanie, które podkreśla skuteczność obrzezania w prewencji transmisji wirusa HIV.... czytaj więcej

Badania dowodzą, że zdolność wirusa HIV do wywołania AIDS słabnie z upływem czasu

Gwałtowny do tej pory rozwój HIV, ludzkiego wirusa niedoboru odporności, słabnie, zmniejszając zdolność do wywoływania AIDS. Stwierdzono to na podstawie zbadania ponad 2 000 kobiet w Afryce. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy