Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Niewystarczająca ilość snu podnosi ciśnienie krwi w nocy

Niewystarczająca ilość snu podnosi ciśnienie krwi w nocy

dodane 2015-03-24 08:34

Niewysypianie się przez dłuższy okres czasu, powoduje podnoszenie się ciśnienia krwi w nocnych godzinach.Oto najnowsze badania Kliniki Mayo, które zostały zaprezentowane podczas 64. dorocznej Sesji Naukowej Uniwersytetu Kardiologicznego w San Diego.

Niewystarczająca ilość snu jest uważana za przyczynę wielu wypadków drogowych, katastrof przemysłowych oraz błędów zawodowych i medycznych. Ludzie, którzy nie wysypiają się dobrze, zagrożeni są zachorowaniem na którąś z przewlekłych chorób - podwyższone ciśnienie krwi, cukrzycę, otyłość, rak. Obniżają swoją produktywność, jakość swojego życia i zwiększają prawdopodobieństwo własnego, przedwczesnego zgonu.

Eksperyment - sen a ciśnienie krwi

Do swojego eksperymentu naukowcy z Kliniki Mayo zaprosili ósemkę zdrowych ludzi w wieku 19-36 o przeciętnej wadze. Eksperyment trwał 16 dni.
Pierwsze 4 dni były czasem dla uczestników na zaaklimatyzowanie się. Kolejne 9 dni w zależności od uczestnika - ograniczenia snu (4 godziny snu) lub normalnego czasu spania (9 godzin snu). Po tej fazie nastąpiły 3 dni odpoczynku. Ciśnienie pacjentów było monitorowane regularnie przez cały okres eksperymentu.

Badania wykazały, że u osób, u których sen był ograniczony, ciśnienie wyniosło średnio 115mm/64Hg, natomiast u osób, których czas snu się nie zmienił wartość ta wyniosła 105mm/57Hg. Zazwyczaj podczas snu, nasze ciśnienie obniża się, a  bicie serca zwalnia. W przypadku badanych, którzy mieli ograniczoną ilość snu badanie wykazało, że ani ciśnienie nie spadło, ani rytm serca nie zwolnił podczas snu.

Dr Naima Covassin, prowadząca badanie, powiedziała: - Od dawna wiadomo, że podwyższone ciśnienie w czasie snu jest jednym z czynników, podnoszących ryzyko chorób serca. Statystyczny Amerykanin nie wysypia się tak, jak powinien. Po raz pierwszy, udowodniliśmy, że brak odpowiedniej ilości snu, wpływa na podnoszenie się ciśnienia.

Wskazówki - jak poprawić jakość swojego snu

  • Około godzinę przed snem, przyciemnij światła, aby zasygnalizować swojemu ciału, że zbliża się pora snu.
  • Dekorując swoją sypialnię staraj się, aby wystrój był uspokajający i relaksujący.
  • Idealna temperatura do snu to 16-19 st. C.
  • Wybierz wygodny materac i poduszki.
  • Zredukuj hałas do minimum.
  • Użyj kojących olejków zapachowych (wprawiają cię w dobry nastrój przed zaśnięciem).
  • Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne - receptory świetlne w twojej siatkówce, mogą wysyłać sygnały do mózgu, które powiadomią go o sygnałach z środowiska zewnętrznego organizmu i zaburzą rytm twojego snu.

Inne sposoby na udany sen to wstawanie i kładzenie się do łóżka o tych samych porach każdego dnia, unikanie spożywania dużych posiłków, kofeiny, alkoholu, a przed samym zasypianiem również nikotyny.

Opracowała: Paulina Wójcik

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu. czytaj więcej

Brak snu może zmniejszyć mózg

Czy brak snu może mieć wpływ na wielkość mózgu? To możliwe - wskazują ostatnie badania, opublikowane w internetowym wydaniu pisma ?Neutrology?. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy